Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Czyszczenie MBR

  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie MBR

    Proszę nieśmiać się: Bawiłem się pewien czas (i bawię nadal) z różnymi Linuksami, ale... mam problem z GRUB'em, a raczej z jego brakiem. Wcześniej miałem Windę na dysku MASTER, a Debiana na drugim. GRUB zainstalował się na dysku windy, ale pliki miał na na innym dysku. (narazie było spoko) ale... zmieniłem dysk na Windowsa, dysk z Debianem zczyściłem, a na linuksa przeznaczyłem w całości jeden dysk (ten na którym był Windows i zainstalował się GRUB). Wszystko działa, ale gdy pozbyłem się wszystkich partycji i uruchomiłem komputer z tym dyskiem jako MASTER, to zabootował GRUB'a i wywalił jakiś błąd (chyba 54). I tu jest moje pytanie: jak pozbyć się tego cholerstwa i mieć znów normalny czysty dysk? (mogę zainstalować na to miejsce GRUB'a jeszcze raz i "nadpisać" starego, ale jak pozbyć się go całkowicie?) Proszę nie odsyłać mnie do skargi TQM'a (- czytałem); google też odwiedziłem i trochę czytałem, ale potrzebuję łopatologicznego opisu, bo boję się rozwalić dysk.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Łódź
    Postów
    249

    Domyślnie

    czyli bylo tak:
    1 dysk master to windows, na mbr grub
    2 dysk slave debian


    a jest:
    1 dysk master debian, na mbr niedzialajacy grub
    2 dysk slave czysty albo brak


    proste, musisz zrobic tak:
    1 wyczysc mbr
    2 odpal linuxa z cd lub dyskietki (zastartuj z cd ale tego co masz na dysku)
    3 wejdz na roota i zainstaluj gruba
    powinno byc okej
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    1 wyczysc mbr
    o to właśnie chodzi. Chce mieć osobny dysk z linuxem i bootowanie z głównej partycji nie z MBR. Z tym daje sobie radę, ale jak wyczyścić MBR? Chciałbym by mi ktoś napisał jak to zrobić krok po kroku, bo nie chcę nic spierdzielić. Jeśli mógłbyś, to napisz jak to zrobić (lub chociaż nakieruj). Z góry dziękuje (i za to wyżej też :P )

  4. #4
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    uruchom z plytki jakiegos linuxa i zapodaj
    Kod:
    dd if=/dev/zero of=/dev/hdX bs=512 count=1
    zwróć uwagę że hda podałem przykładowo, jak masz sata to bedzie sdX
    zmasakrujesz tym cały MBR
    ***********
    * markossx *
    ***********

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Łódź
    Postów
    249

    Domyślnie

    masz bana na google i mana gruba
    zrobisz to pierwszym lepszym programem do zarzadzania dyskami czy partycjami
    jak nie masz a masz cd z windowsem to robisz tak:
    zabootuj windowsa z cd
    wybierz naprawianie przy uzyciu konsoli odzyskiwania
    polecenie fixmbr potem exit, mbr bedzie czysty
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    @Hekko: sorry. Szukałem w google (przyznaję: do mana nie zaglądałem), "trochę" czytałem na ten temat, ale jestem tak padnięty, że nic do mnie nie docierało (nie użalam się nad sobą raczej tłumaczę :P), a potrzebuję to "na już natychmiast"... właściwie potrzebowałem, bo to przed chwilą zrobiłem. Wielkie dzięki za pomoc i jeszcze raz przepraszam wszystkich, których dotkneło moje "lenistwo".
    _01?

Podobne wątki

  1. Czyszczenie przed trojanami?
    By cristobal in forum Wirusy/Konie trojańskie
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 08-20-2007, 14:29
  2. Odpowiedzi: 8
    Autor: 07-26-2007, 08:30
  3. Rozwalony MBR
    By TQM in forum Windows
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 07-07-2007, 23:14

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj