Witam, chciałbym podłączyć 2 komputery pod jeden kabel wychodzący z przełącznika, czy jeśli zwyczajnie rozdziele każdą z żył i podłącze do dwóch osobnych komputerów to całość zadziała?
Witam, chciałbym podłączyć 2 komputery pod jeden kabel wychodzący z przełącznika, czy jeśli zwyczajnie rozdziele każdą z żył i podłącze do dwóch osobnych komputerów to całość zadziała?
Ostatnio edytowane przez olek_ : 03-05-2008 - 21:33
Mozna zrobic prawie dokladnie to co chesz osiagnac ale... oczywiscie jest maly kruczek
TEKST PONIZEJ ZOSTAWIAM DLA CELOW HISTORYCZNYCH - WYJASNIENIE DALEJ W WATKU
Musisz miec na przelaczniku 2 porty i dalej rozdzielic sygnal na drugim koncu. Nie jest to ladna metoda ale dziala i oszczedza Ci ciagniecia drugiego kabla, zwlasza jesli 2 kompy sa tuz obok siebie ale 50m od przelacznika...
Na kablu ethernet mamy 8 zyl - sygnal idzie na 4 srodkowych o ile pamietam (z zachowaniem odpowiedniego ukladu kolorow oczywiscie), zewnetrzne pary nie sa uzywane - nic nie stoi wiec na przeszkodzie aby te pary rozdzielic...
Normalny kabel komputer-switch (oba konce identycznie):
1. bialy-pomaranczowy
2. pomaranczowy
3. bialy-zielony
4. niebieski
5. bialy-niebieski
6. zielony
7. bialy-brazowy
8. brazowy
Jesli potrzebujemy kabel komputer-komputer to na jednym z koncow kabla wtyczke robimy tak (tzw przeplot):
1. bialy-zielony
2. zielony
3. bialy-pomaranczow
4. niebieski
5. bialy-niebieski
6. pomaranczowy
7. bialy-brazowy
8. brazowy
Przewody ida w parach pomaranczowy z bialo-pomaranczowym itd... a transmisja idzie w powyzszym opisie na parach niebieskiej i zielonej
Aby po 1 fizycznym kablu puscic 2 komputery rozdzielamy kabel na 4 pary... bierzemy pare niebieska i zielona i montujemy na obu koncach wtyczki ale uzywajac tylko srodkowych pinow (oba konce identyczne):
3. bialy-zielony
4. niebieski
5. bialy-niebieski
6. zielony
Zostaly nam 2 pary - pomaranczowa i brazowa - ukladamy wiec drugi obwod i zakladamy znowu 2 wtyczki w identyczny sposob na obu koncach wg schematu:
3. bialy-pomaranczowy
4. brazowy
5. bialy-brazowy
6. pomaranczowy
W ten sposob mozna tez puscic komputer i 2 telefony na przyklad...
Jesli chcesz puscic na 1 porcie switcha 2 komputery to na drugim koncu kabla musisz dac switch i do niego podpiac te kompy.
EDIT:
Ostatnio takie cos robilem pod 2 kompy - ktos rozwalil jedna z puszek w podlodze i musialem na wariata cos z tym zrobic... akurat nie mialem wolnego switcha. Jutro wrzuce fotke jak paskudnie to wyglada i jak bardzo sa delikatne abyscie unikali takich eksperymentow bo maja tendencje 'padac' kiedy sa najbardziej potrzebne
Ostatnio edytowane przez TQM : 03-06-2008 - 10:12
ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)
Ostatnio edytowane przez olek_ : 03-05-2008 - 22:16
Nigdy czegoś takiego nie robiłem :/
A czy w ogóle switch pozwoli na "zindeksowanie" 2 MAC adresów na jednym porcie
Hmm... ?
A czy w ogóle switch pozwoli na "zindeksowanie" 2 MAC adresów na jednym porcie
Nie jestem pewny ale wydaje mi sie że tak: Kiedyś w swojej sieci na switchu wpisywalem adres MAC drugiego kompa do karty sieciowej na kompie 1 i nie wystopiła komplikacja adresów ani nic w tym stylu.Jednak jesli ustawimy to samo IP to na pewno bedzie problem
Pamiętaj zanim zapytasz sprawdź ten adres www.google.pl
Switch pozwoli na wiecej niz 1 MAC na danym porcie - normalna rzecza jest laczenie kilku switchy do jednego 'glownego' i to wszystko dziala bez zadnego routingu itd. Oczywiscie bardziej zaawansowane switche pozwalaja to ograniczac - Cisco na przyklad (nawiasem mowiac Lukasz Boromirski pokazywal to i pare innych rzeczy na SecureCON - film z prezentacji jest na necie) ma swoj mechanizm 'port security' gdzie mozna okreslic ile MAC'ow na konkretnym porcie ma prawo sie zglosic oraz co port ma zrobic jak bedzie wiecej... ARP spoofing wtedy odpada.
Co do podlaczania drugiego kompa - nie majac dostepu to switcha nie masz innego wyjscia jak podpiac na swoim koncu switch lub hub - robota z kabelkami wg tego co podalem nic Ci nie da.
Dla uscislenia skoro juz opisalem kabelkologie dorzucam zdjecia tak jak obiecalem:
1. Koniec kabelka 2 RJ-45:
2. Gotowy kabelek z przylaczonymi 2 telefonami:
3. Identyczny kabelek po drugiej stronie - podpiecia do portow centralki (dlatego mowilem ze to bardzo delikatne kabelki i trzeba na nie uwazac!):
4. Drugi koniec tego rozdzielacza zlaczony przy uzyciu zwyklej 'beczki' 1:1 z ethernetem ktory idzie dalej przez patch-panel pod podlaga do puszek podlogowych pod biurkami.
UWAGA: Odradzam takie instalacje - tak jak mowilem jest z tym masa poblemow, wyrywaja sie kabelki, cos nie kontaktuje... o wiele lepiej wrzucic na koniec kabelka switch i w ten sposob rozdzielac sygnal.
Ostatnio edytowane przez TQM : 03-06-2008 - 09:18
ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)
Dalem ciala w tym watku i wprowadzilem Was w blad - przepraszam
To co przedstawilem powyzej w opisie tekstowym nie ma prawa zadzialac na ethernecie Nie te piny... bedzie za to dzialac z telefonami (jak widac z fotografii).
Fast Ethernet uzywa do transmisji pinow 1, 2, 3 i 6 a nie jak podalem 3 do 6.
Poza tym szukajac schematu poprawnego kabla aby podac w tym sprostowaniu trafilem na informacje ze gigabit ethernet uzywa wszystkich 8 przewodow wiec nie ma co kombinowac.
Dla zainteresowanych kabelkami wrzucam http://www.duxcw.com/digest/Howto/ne...ble/cable5.htm a dla sytuacji gdzie koniecznie trzeba wrzucic 2 kompy na 1 kabel polecam gotowe, profesjonalnie przygotowane 'splittery' ktore to realizuja - jesli oczywiscie nie ma mozliwosci zainstalowac na koncu kabla switch'a co zdecydowanie byloby zalecanym rozwiazaniem.
Ostatnio edytowane przez TQM : 03-06-2008 - 10:18
ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)
w takim razie co ma w sobie hub, ze po jego podpieciu bedzie dzialac, a w przypadku zwyklego przylutowania kabla nie..
Jak rozumiem HUB ma bufor pamieci do ktorej czyta pakiet z portu a pozniej odtwarza go na wszystkich pozostalych portach poza tym na ktorym pakiet odebral... i tak robi do skutku...
Switch do tego doklada pamiec adresow MAC aby wiedziec jaki komp siedzi na ktorym porcie, dzieki temu nie rozglasza calego ruchu i nie zajmuje niepotrzebnie laczy...
Nie mozna kabelkow zlutowac bo wtedy lamiesz zasady dzialania sieci na warstwie fizycznej - sieci ethernet uzywaja CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access / Collision Detection) czyli wykrywania transmisji i detekcji kolizji. Po prostu nie moga 2 stacje nadawac jednoczesnie na tym samym porcie (pomijam duplex w sensie osobnych par przewodow na TX/RX). O ile pamietam odstep miedzy pojedynczymi ramkami na porcie ethernet musi byc min 96ns, inaczej wiekszosc kart stwierdzi kolizje, wprowadzi opoznienie i sprobuje retransmisji pakietu.
Jesli lacze byloby nie na kablu UTP ale na koncentryku to wtedy moznaby po prostu przesunac terminator na nastepny komputer uzywajac kawalka kabla i T-Connector'a - kiedys tak sie robilo sieci... ale bylo to bardzo niepraktyczne przerwanie obwodu gdziekolwiek powodowalo unieruchomienie wszystkich komputerow.
ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)
heh, sam sie kiedys przymierzalem do robienia sieci na koncentryku, tyle ze predkosc byla zalosna, tak samo zasieg sieci.
Pytanko, czy na arp soofing bramy w sieci na nieprogramowanych, tanich switchach, poza ustawieniem statycznego wpisu arp dla bramy u kazdego usera jest jakas rada?
Ostatnio edytowane przez gogulas : 03-06-2008 - 14:01