Pokaż wyniki 1 do 3 z 3

Temat: Szyfr Vigenere'a szyfrem monoalfabetycznym ?

  1. #1

    Domyślnie Szyfr Vigenere'a szyfrem monoalfabetycznym ?

    Cześć
    No więc mam pytanie jak w temacie czy szyfr Vigenere'a jest również szyfrem monoalfabetyczny ?

    Według mojego prowadzącego na systemach operacyjnych jest to szyfr zarówno polialfabetyczny jak i monoalfabetyczny.

    Sam mam zdanie iż szyfry monoalfabetyczne można traktować jako szczególne przypadki szyfru polialfabetycznego gdzie liczba przekształceń wynosi 1. No ale w drugą stronę to już nie da się. Tak więc uważam że jest to wyłącznie poligalfabetyczny.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ja bym powiedzial ze obie odpowiedzi sa prawdziwe - ale ja sie tam nie znam :P
    Nauczylem sie jednak w zyciu tego, ze odpowiedz zalezy od podanych zalozen.

    Polialfabetyczny sprawa jasna. Monoalfabetyczny tak jak podales - szczegolny przypadek poliafabetycznego. Nikt nie powiedzial, ze logika musi dzialac w druga strone... bo tak na logike, to powinno sie tez dac poskladac np MD5 w tekst zrodlowy... ale to jest funkcja jednokierunkowa, wiec sie nie da.
    Sposob uzasadnienia - jako szczegolny przypadek polialfabetycznego - potraktowalbym tez jako funkcje jednokierunkowa

    Wracajac jednak do zalozen - czy przypadkiem kazdy szyfr polialfabetyczny nie bedzie monoalfabetycznym, przy zalozeniu ze ilosc przeksztalcen = 1?
    Jak dla mnie jasne jest, ze kazdy szyfr polialfabetyczny moze byc monoalfabetycznym (przy odpowiednich zalozeniach), ale monoalfabetyczny nigdy nie bedzie polialfabetycznym.

    Mam nadzieje, ze nie namieszalem za bardzo
    Jesli cos zle napisalem to prosze o sprostowanie.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    znalałem definicje:

    monoalfabetyczny - każda litera tekstu jawnego zostaje zamieniona w inną na podstawie jednego alfabetu (np. alfabet z przesunięciem o 2)

    polialfabetycznny - pojedyncze litery zastępowane są literami z wielu alfabetów (np. jedna z alfabetu z przesunięciem o 1, drugą o 2 )

    W przypadku szyfru Vigenere'a o tym jaki alfabet zostanie zastosowany dla danej litery tekstu jawnego decyduje odpowiadająca jej litera z klucz. Tak więc jeżeli klucz był by wielokrotnością jednej litery to wszystkie litery tekstu jawnego były by zmieniane na podstawie jednego alfabetu, co dało by nam szyfr monoalfabetyczny a dokładnie szyfr Cezara
    Więc nie wiem czy dobrze myśle ale stwierdzenie że szyfr Vigenere'a jest szyfrem monoalfabetycznym jest tak samo prawdziwe jak to że szyfr Vigenere'a jest szyfrem Cezara

    Czyli tak jak stwierdziłeś tqm stwierdzenie te jest prawdziwe przy odpowiednich założeniach.

Podobne wątki

  1. Szyfr - plik
    By Arturo in forum Kryptografia
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 01-25-2007, 19:41

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj