Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Testowanie systemow operacyjnych bez zbednego ryzyka... - wirtualizacja

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Lightbulb Testowanie systemow operacyjnych bez zbednego ryzyka... - wirtualizacja

    Jako ze ten post nie pasuje za bardzo nigdzie indziej... a moze pasuje do zbyt wielu kategorii wrzucam go tutaj...

    Wstep:
    Czesto zapewne macie problem, jak mozna zainstalowac sobie jakis system operacyjny aby go przetestowac bez ryzyka ze cos skopiecie i stracicie dane z dysku, itp...

    Jest na to proste i darmowe rozwiazanie - VMWare Server!


    Co to jest VMWare Server?
    Jest to maszyna wirtualna - instalujesz taki serwer pod Windows lub Linuxem (sa obie wersje) i konfigurujesz przez jego panel wirtualne maszyny (komputery) dla systemow gosci, ktore pozniej instalujesz i uzywasz jak normalne systemy. Wymaga to jednak dosc rozsadnego komputera... Na komputerze z 1GB RAM mozna postawic kilka systemow-gosci, pod warunkiem ze sie je dobrze skonfiguruje...

    Zalety rozwiazania:
    • dla kazdego systemu-goscia mozna okreslic inna konfiguracje (ilosc procesorow, ilosc pamieci RAM, rozmiar dysku, USB, dzwiek, itp)
    • dysk systemu goscia jest tworzony w postaci pliku na dysku - dodatkowo mozna ustawic aby pliki dzielilo na kawalki po 2GB i stworzylo je wczesniej lub tak ze beda przyrastac w miare potrzeb (oszczednosc miejsca choc wolniejsze)
    • system gosc moze miec kilka kart sieciowych w roznych konfiguracjach - karta moze byc w trybie bridge (ma bezposredni dostep do kabla fizycznej karty ethernet i slyszy to samo co ona choc ma inny adres IP), nat (system gosc siedzi za NAT-em i ma prywatny adres IP - ma dostep do swiata ale w druga strone nie wejdziesz i nie ustawisz tego tak aby wejsc), host-only (lacze system-host do system-gosc i nic wiecej - nawet internetu nie ma)
    • dosc duzy wybor systemow operacyjnych dla ktorych sa juz wstepne ustawienia - Linux/Windows/Solaris i chyba BSD - nie ma problemu - mozna odpalic solarisa pod windows, windowsa pod linuxem albo nawet windowsa pod windows i linuxa pod linuxem
    • mozliwosc uzywania plikow ISO jako 'plyt' w napedzie CD/DVD systemu goscia - nie trzeba wiec wypalac plyt instalacyjnych... szybko i oszczednie :-)
    • licencja jest free - trzeba sie zarejestrowac i zapisac kody ktore wypluje na stronie - nie sa one wysylane na miala! bez kodu nie bedzie dzialac...
    • vmware server 'podklada' pelen (aczkolwiek uproszczony) BIOS do ktorego mozna wejsc i nieco pogrzebac...
    • wszystkie te ustawienia sa osobne dla kazdej maszyny wirtualnej w ramach vmware server


    Wady rozwiazania:
    • wymaga rozsadnego sprzetu - na P4 3.2GHz dual-core z 1GB RAM mialem 3 debiany dzialajace pod Ubuntu... jak teraz mam 4GB RAM to do tego doszedl Windows XP ktory zamula najbardziej ale ma dostep do 2GB RAM
    • czasami windows wstaje dosc dlugo jesli cos mu sie zapetli - jak zauwazylem moga to powodowac uslugi systemowe zainstalowane z VMWare
    • sporo sprzetu jest uproszczone - systemy widza tylko jeden typ karty sieciowej i jeden typ graficznej i nie da sie tego zmienic!!!


    Wazna uwaga... zanim uruchomicie siec w systemie gosciu zastanowcie jaka siec chcecie miec... jak dacie siec w trybie bridge to bedziecie mogli postawic prawdziwy serwer na swojej maszynie... serwer ktory tez bedzie wymagal firewall'a :-) Co prawda jest to maszyna w maszynie i jeszcze nie slyszalem aby ktos sie wydostal z systemu goscia i namieszal u gospodaza, ale... nigdy nie wiadomo!

    Skad pobac?
    http://www.vmware.com/download/server/

    Pamietajcie jednak o koniecznosci rejestracji (link na stronie download'u) - http://register.vmware.com/content/registration.html - osobne licencje sa na wersje windows, osobne dla linuxa.

    Uwagi koncowe
    Osobiscie nie mialem z instalacja i uzytkowaniem zadnych problemow. Po uruchomieniu systemy goscia mozna nawet wylaczyc klienta vmware i odlaczyc sie od konsoli w ten sposob a serwer bedzie nadal dzialal w tle... tak samo jak uruchomione systemy-goscie.
    Instalacja pod Linuxem wymaga zrodel jadra o ile pamietam, naglowkow jadra (pakiet kernel-headers) i kompilatorow na 100% poniewaz vmware bedzie kompilowac moduly kernela podczas instalacji. Dopiero pozniej calosc bedzie ladnie chodzic.

    Moje male rekordy:
    - na laptopie pod Windows XP dzialal Solaris 10, 2 debiany z bazami SQL i aplikacjami webowymi nad ktorymi pracowalem oraz Ubuntu.
    - na kompie stacjonarnym pod Ubuntu - Solaris 10, Windows XP, 5 debianow w sieci :-) - testowalem cluster High Availability - okazuje sie ze i to da sie zasymulowac!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  2. #2
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Kielce
    Postów
    1,767

    Domyślnie

    Moje male rekordy:
    - na laptopie pod Windows XP dzialal Solaris 10, 2 debiany z bazami SQL i aplikacjami webowymi nad ktorymi pracowalem oraz Ubuntu.
    - na kompie stacjonarnym pod Ubuntu - Solaris 10, Windows XP, 5 debianow w sieci :-) - testowalem cluster High Availability - okazuje sie ze i to da sie zasymulowac!
    przepraszam ze zapytam ale jakie ty masz cholewcia te kompy trzystu-gigowe? nie wiem co mi na nowym pójdzie ale na starym (pIII 500) ledwo jednego windowsa dostawiłem... :/

    przy okazji są jeszcze inne aplikacje tego typu np. VirtualPC ale sieci w tym to nie potestujecie....
    Agencja reklamy kielce (mały kilkudniowy case pozycjonerski )

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    <EDIT: ciach - tu byl dlugawy opis... ale zbedny>

    Ze sprzetu tego co mam pod reka to laptop P4 dual-core 1.66GHz z 2GB RAM (i co wazne wazacy tylko 1.35kg), stacjonarny desktop Dell'a P4 3.2GHz dual-core i 4GB RAM. Laptopa uzywam w domu i w trasie, desktop w pracy normalnie.

    Wracajac do tematu VMWare Server... 2 sesje dzialajace aktualnie na moim desktopie - pod Ubuntu...

    Ostatnio edytowane przez TQM : 04-12-2007 - 13:20
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4

    Domyślnie

    A mozna taki wirtualny komputer podlacyc pod tora albo serwer proxy tak by wszystkie aplikacje na nim laczyly sie spod innego ip

  5. #5
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Cytat Napisał tasior123 Zobacz post
    A mozna taki wirtualny komputer podlacyc pod tora albo serwer proxy tak by wszystkie aplikacje na nim laczyly sie spod innego ip
    Szefie założyłeś już o tym temat więc nie wiem dlaczego piszesz w innym temacie a dodatkowo nie związanym z tym o czym piszesz
    A propos twojego pytania to ci powiem , ja gdy się tym bawiłem a to było parę lat temu to spróbowałem przez proxy- w miare wszystkie się łączyły ale uważaj gdyż pozostaje jeszcze kwestia ISP'a u ktorego na routerze nie moga sie powtarzać dwa takie same adresyno chyba że się mylę ale chyba nie
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Jakie 'dwa takie same adresy'?

    Maszyna wirtualna ma swoje IP, komputer host ma swoje IP... mozna nawet spiac maszyne wirtualna z karta sieciowa a odpiac od niej komputer hosta (tzn wylaczyc TCP/IP na swoim kompie). Wtedy w maszynie wirtualnej stawiamy sobie np. takiego SmoothWall'a jako firewall i mamy na jednej maszynie maskarade w VM i windows za wlasna bramka. Komunikacja windows-bramka idzie przez vmnet1 (siec host-host) i po sprawie.

    @tasior123 - do czego podepnie sie ten system zainstalowany jako gosc w VMWare nie ma znaczenia - mozesz miec co chcesz...

    Ja mam aktualnie odpalonego na swoim desktopie solarisa 10 z oracle'm jako dev... a do tego jeszcze 2x windows jako zautomatyzowani klienci + 2 serwery linuxowe... a wszystko na 1 fizycznym kompie - dual core 3.2GHz, 3GB RAM - smiga bez zajakniecia... biorac pod uwage ze jeszcze normalnie na nim pracuje (ubuntu).
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Pisłąem że chyba się mylęa propos, ja mam ledwo jednego Windows'a i jeszcze śmiga z niezłymi zająknięciemi Szkoda mi starego kompa był lepszy- 2 systemy bez zająknięcie chodziły ae cóż za błędy trza płacić
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

Podobne wątki

  1. Pobranie pliku PHP bez jego wykonywania ?
    By PiXel in forum Hacking
    Odpowiedzi: 9
    Autor: 06-27-2007, 13:51
  2. katalog bez nazwy..??
    By markossx in forum Linux
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 02-05-2007, 08:10

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj