Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki 11 do 17 z 17

Temat: Zapytanie arp/ping

  1. #11
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    heh, nieopatrznie użyłem tu słowa 'opakowany' i zresztą nie da się tych zagadnień opisać w dwóch zdaniach w dodatku po kilku bronkach więc napisze ich X
    tak jak napisał Tomek, pakiet jest sprowadzany w dół i następnie na hoście docelowym 'obrabiany' od dołu do góry ale istnieje logiczna łączność pomiędzy warstwami dlatego routera i tak nie interesują nagłówki ramek a jedynie nagłówki IP (mam i miałem w poprzednim poście na myśli mechanizm ROUTINGU). za pomocą ARP dokonuje sie powiązania fizycznego adresu MAC z logicznym adresem IP i jest to potrzebne jeśli pakiety mają być przesyłane do innych sieci. ARP 'chodzi' po broadcast czyli lokalnie. gdy odbiorca jest w tej samej sieci LAN (konkretnie w tej samej domenie rozgłoszeniowej) host (jesli nie ma wpisu w swojej tablicy ARP) zapoda komunikat ARP na broadcast i już wiadomo gdzie pokierować ramkę, ip de facto nie jest tu potrzebne chociaż jak wiadomo w ARP nie przesyła się danych. hosty się 'zobaczą'. gdy adresat jest w sieci spoza danej domeny rozgłoszeniowej (inny LAN, WAN...) i jeśli w swojej tablicy routingu nie ma odpowiednich informacji co zrobić z danym pakietem leci on na adres domyślnej bramy. to zadziała ARP który jak juz pisałem powiąże adres IP odległego adresata z adresem fizycznym domyslnej bramki (nie z adresem fizycznym interfejsu adresata bo nie ma jak). masz rację mówiąc że routery
    pracują w warstwie trzeciej, ale to nie oznacza, że nie pracują również w niższych warstwach
    . jednak w funkcji routingu działają w warstwie 3 bo routing działa w oparci o IP a ip to warstwa 3. można np. za pomocą routera podzielić sieć 192.168.1.0/24 na "dwie części" . jedna część będzie miała adresy od 192.168.1.1-127/28 a druga 192.168.1.128-254/28 i teoretycznie pingi i cała komunikacja powinno śmigać. jeśli na routerze zastosujemy proxy-arp ta logicznie jedna sieć zostanie pocięta w ten sposób że hosty z jednego kawałka będę ukryte przed hostami z drugiego kawałka. tu router bedzie działał właśnie na MAC adresach.
    i jeśli host z kawałka 1 np: 192.168.1.10 zapinga hosta z drugiego kawałka np: 192.168.1.150 będzie go szukała po ARP-ie bo według logiki IP powinien być w tej samej sieci ale router zatrzyma to zapytanie i w zależności od tego jak jest skonfigurowany coś z tym zrobi...
    czyli jak pyta szkolowany: może to być myk z VLAN lub proxy-arp.
    jeśli znów jest pokrętnie to albo ja tego nie kumam (w co wątpię) albo nie potrafię tego wyjaśnić.
    pzdr.
    ***********
    * markossx *
    ***********

  2. #12
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Postów
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    za pomocą ARP dokonuje sie powiązania fizycznego adresu MAC z logicznym adresem IP i jest to potrzebne jeśli pakiety mają być przesyłane do innych sieci
    W lokalnej podsieci również.
    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    ARP 'chodzi' po broadcast czyli lokalnie
    Zapytania i odpowiedzi ARP są rozsyłane w domenie kolizyjnej. Broadcast znaczy rozgłaszać, nie lokalnie.
    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    zadziała ARP który jak juz pisałem powiąże adres IP odległego adresata z adresem fizycznym domyslnej bramki (nie z adresem fizycznym interfejsu adresata bo nie ma jak)
    Pisałem o tym w mojej wypowiedzi sprzed tygodnia
    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    masz rację mówiąc że routery
    pracują w warstwie trzeciej, ale to nie oznacza, że nie pracują również w niższych warstwach
    . jednak w funkcji routingu działają w warstwie 3 bo routing działa w oparci o IP a ip to warstwa 3.
    Powtórzyłeś to co napisałem w poprzednim poście.
    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    jedna część będzie miała adresy od 192.168.1.1-127/28 a druga 192.168.1.128-254/28 i teoretycznie pingi i cała komunikacja powinno śmigać
    Nie będzie śmigać. Złe maski podsieci oraz zakresy dostępnych adresów IP. Prawidłowo:
    192.168.1.0/25 (od 192.168.1.1 do 192.168.1.126)
    192.168.1.128/25 (od 192.168.1.129 do 192.168.1.254)
    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    czyli jak pyta szkolowany: może to być myk z VLAN lub proxy-arp.
    Przyczyną dlaczego nie może odnaleźć adresu MAC drugiego hosta jest inna domena rozgłoszeniowa (pisałem o tym na początku w tym wątku, ale chyba nie zauważyłeś). Możliwe, że jest także zastosowany mechanizm sieci wirtualnych, ale nie jesteś w stanie tego wykazać w żaden sposób.
    Ostatnio edytowane przez elceef : 05-26-2008 - 13:36

  3. #13
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    prawdopodobnie mamy odmienne zdanie na ten sam temat albo rozumujemy podobnie - tylko inaczej to opisujemy.
    pytanie było co może powodować takie a nie inne zachowania w sieci:
    ja domniema, że: VLAN-y lub proxy-arp.
    Ty rozwodziłeś się przez kilka postów jednak do takich wniosków nie doszedłeś.
    i jeszcze jedno:
    Możliwe, że jest także zastosowany mechanizm sieci wirtualnych, ale nie jesteś w stanie tego wykazać w żaden sposób.
    nie w żaden tylko bez 'wglądu' w tą sieć.
    no comment.
    Ostatnio edytowane przez markossx : 05-26-2008 - 11:10
    ***********
    * markossx *
    ***********

  4. #14
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Postów
    200

    Domyślnie

    Wiem, jakie było pytanie i odpowiedziałem na nie już tydzień temu. Moich postów odpowiadających na pytanie było dwa. Późniejsze zawierają głównie korekty błędnych fragmentów Twoich wypowiedzi.
    Moje logiczne wnioski poparte są solidnymi argumentami i jak wynika z definicji są lepsze od Twoich przypuszczeń.
    nie w żaden tylko bez 'wglądu' w tą sieć
    Wglądu w sieć nie masz, więc nie jesteś w stanie tego wykazać.
    no comment
    Mam nadzieję ;-)

  5. #15
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Panowie - tylko spokoj moze nas uratowac Mowicie prawie o tym samym urzywajac nieco roznej terminologii.

    Na zakonczenie tematu VLAN'ow - jesli jest to VLAN 801.2Q to sniffujac siec bedzie widac ramki tego protokolu. Jesli natomiast VLAN ustawiono w trybie static (np na switchach Cisco) to nie bedzie nic widac a VLAN dziala. Po prostu nie zawsze VLAN musi dodawac jakikolwiek protokol zarzadzajacy.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #16
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Postów
    200

    Domyślnie

    Komunikaty protokołu VTP świadczące o istnieniu sieci VLAN przesyłane są wyłącznie przez port w trybie trunk (tagged), dlatego hosty w sieci nie będą ich odbierać ponieważ porty do których są przyłączone zazwyczaj są ustawione w tryb access. Czasami robi się wyjątek np. dla serwera DHCP, który musi mieć dostęp do większej ilości sieci wirtualnych przez jeden interfejs sieciowy, ale wymagana jest aktywna obsługa standardu 802.1Q.
    Ostatnio edytowane przez elceef : 05-26-2008 - 13:18

  7. #17
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    Tomku, jeśli masz na myśli VTP to są znane narzędzia i metody, które mogą pomóc w 'rozłożeniu' i tego rodzaju vlanów...
    P.S. jestem spokojny jak prawie zawsze
    ***********
    * markossx *
    ***********

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Zatrucie ARP
    By Paczek in forum Hacking
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 03-27-2008, 09:27
  2. Zapytanie http
    By ironwall in forum PHP/CGI/ASP/JSP/J2EE
    Odpowiedzi: 5
    Autor: 03-14-2008, 14:14
  3. Zapytanie do bazy danych.
    By calibra in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 14
    Autor: 12-15-2007, 19:43
  4. Zapytanie (Rankingi Stron Mp3)
    By desire121 in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 11
    Autor: 11-08-2007, 19:19
  5. Zapytanie mysql
    By andrew8666 in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 09-17-2007, 14:22

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj