Pokaż wyniki 1 do 4 z 4

Temat: Bash - tworzenie pliku wsadowego, interpretacja danych tekstowych

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    11

    Domyślnie Bash - tworzenie pliku wsadowego, interpretacja danych tekstowych

    Witam.
    Mam za zadanie stworzyć pełnowartościowy program wsadowy w bashu, który najpierw pobiera dane z pliku tekstowego (nieważne już co tam w nim było na początku), następnie uruchamia program w Javie, który napisałem ostatnio, za pomocą którego tworzy się 8 "odsyfionych" plików tekstowych wyglądających w ogólności tak:
    czas w timestampie; wartość (w double, ale to już w bashu nieistotne pewnie)
    - i takie dwie kolumny (w różnych plikach różna ilość wierszy). Teraz moim zadaniem jest wyłuskać z tych wartości (oczywiście w każdym pliku) maksimum, minimum, średnią arytmetyczną (geometryczna też byłaby mile widziana), obliczyć średni czas pomiędzy wystąpieniami kolejnych wartości i stworzyć wykresy przedstawiające czas i wartość od numera cyklu (czyli nr. wystąpienia kolejnej wartości - czyli po prostu w funkcji numeru wiersza). To wszytko ma się ładnie odpalać z pliku wsadowego.

    O ile z gnuplotem sobie w miarę radzę (choć nie wiem czy wystarczająco), nie wiem jak się za to w bashu zabrać. Byłbym wdzięczny choćby za rady, jakich funkcji użyć w poszczególnych krokach - w reszcie man pomoże. Poza tym jestem łysy z plików wsadowych - jakieś rady? W ogóle da się to wszystko zrobić w bashu?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Da sie tylko pytanie ile bedziesz nad tym siedzial?

    Musisz najpierw podzielic linie na pola, pozniej wykonac operacje, itd. Szczerze mowiac do takich zastosowan zostal zaprojektowany Perl (i Java tez nie bedzie raczej potrzebna do tego aby zrobic wykresy - Perl doskonale sobie radzi). Oczywiscie mozna to zrobic w bashu tylko moim prywatnym zdaniem nie wiem po co sie tak trudzic No chyba ze ktos lubi hardcore to bardzo prosze (bash+java+gnuplot - tylko po to aby zrobic parser pliku tekstowego).
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    11

    Domyślnie

    Heh. Problem jest w tym, że zacząłem w Javie, bo myślałem, że mój projekt zakończy się na tym co już zakodziłem. A tu proszę, supervisor (mam praktyki właśnie) zażyczył sobie, żebym jeszcze takie cuda dorobił. Doskonale zdaje sobie sprawę, że się wkopałem , z drugiej strony jednak nigdy nie napisałem ani linijki w Perlu. Uważasz, że lepiej będzie rzucić to teraz i spróbować całość w Perlu? Myślę, że i tak jest mała szansa bym podołał to zrobić moim sosobem do końca, więc może warto? Zresztą mój supervisor powtarza, że można to zrobić w Perlu w godzinę, ale na razie nie pokazuje mi tego cudu i pozwala bym się męczył.

    To będę wdzięczny, jeżeli dacie jakieś wskazówki, które pozwolą mi ruszyć to w Perlu, a ja tymczasem przeglądnę jakiś tutorial, by wiedzieć z czym ogólnie się go je.

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Hmmmm - to ja Ci powiem, ze ten Twoj kierownik praktyk chce Cie Perla nauczyc :P

    W dziale programowanie/perl zrobilem 3 czesci kursu - totalne podstawy co i jak. To powinno dac Ci juz wiekszosc narzedzi. Teraz pytanie jak bedziesz chcial robic wykresy - mozesz gnuplotem, Perl ma pelno modulow do wspolpracy z gnuplotem - http://search.cpan.org/search?query=gnuplot&mode=all
    Jesli to proste wykresy to mozesz wypluc ze skryptu URL do Google Charts i jak wkleisz URL w przegladarke to google wygeneruje wykres w locie :P sam tego uzywam w paru miejscach w systemach raportowania bo nie chcialo mi sie bawic samemu w robienie wykresow.
    Wykresy mozesz robic modulem Chart::Lines albo dziesiatkami innych - popatrz na search.cpan.org co jest dostepne. Na prawde Java wydaje mi sie strata czasu na taki projekt.

    IMHO albo robic cos od konca do konca albo poszukc lepszego narzedzia. Poza tym jesli facet sugeruje Ci perla, to pewnie ma ku temu jakis powod - moze na systemie na ktorym to bedzie dzialac nie ma javy albo nie bedzie jakichs klas doinstalowanych? Jesli to system produkcyjny to moze nie byc mozliwosci doinstalowania klas/softu bez przeprowadzenia pelnej procedury testowej, czy to nie wplynie jakos na inne elementy systemu (np dogranie biblioteki moze cos zmienic, itd). Sprobuj - na pewno nie pozalujesz. Moze nie bedzie to na poczatku latwe ale na pewno nauczysz sie czegos ciekawego.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. Bash+VBS?
    By Teddy in forum Inne języki
    Odpowiedzi: 5
    Autor: 06-26-2009, 14:38
  2. Bash.org.pl - Czyszczenie reklam, a prawo?
    By ShutDown in forum /dev/null
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 03-05-2009, 19:40
  3. interpretacja kodu Python
    By father in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 13
    Autor: 08-18-2008, 19:11
  4. Odpowiedzi: 2
    Autor: 04-10-2008, 21:08
  5. tworzenie www
    By rakar21 in forum Windows
    Odpowiedzi: 9
    Autor: 03-21-2008, 11:41

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj