Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 13

Temat: linux + windows

  1. #1

    Domyślnie linux + windows

    windows + linux, na jednej maszynie RAZEM bez konfliktów na oddzielnych partycjach. stosuje ktoś taki układ ?

    chciałbym zainstalować XP'eka i ubuntu na jednym kompie ale tak żeby się nie pogryzły. mam 2 fizyczne twardziele 1 dla windowsa 2 dla linuxa, gdzieś o tym czytałem jak pokolei i gdzie co zainstalować ale chciałbym zobaczyć co napiszą ludzie którzy już to przerabiali (wirtualna maszyna nie wchodzi w gre)

    a mianowicie :
    który system powinien być na dysku master a który na slave ?
    który zainstalować najpierw ? (bez znaczenia?)
    w którym momencie uruchamiania będe wybierał który z zainstalowanych systemów chce uruchomić ?
    czy linux będzie widział dysk z windą ?
    Twórzcie o sobie mity, bogowie nie zaczynali inaczej.

  2. Domyślnie

    To może zaczne od dołu.

    4. Tak Linux będzie widział dyski z Windą pod warunkiem, że Windows będzie na partycji z systemem plików NTFS - Linux potrafi z nich odczytywać dane, nie potrafi niestety zapisywać. Nie pamiętam, ale z FAT'ami też coś tam umiał robić.

    3. Wybiera się zaraz po rozruchu BIOSu za pomocą specjalnego 'menadżera systemów' --> i tu do wyboru jest LILO albo GRUB (w Ubuntu standardowo jest GRUB). Przykładowe zrzut ekranu:

    http://www.j6o3s6e.com/blog/wp-conte...re-ubugrey.png

    2. Najpierw Windowsa, potem Linuksa. Windows ma w zwyczaju nadpisywać (gdy jest instalowany jako drugi system, PO Linukse) menadżer rozruchowy (o którym pisałem powyżej) Linuksa od tak przez co jest więcej babrania się z syfem na początku.

    1. Chyba nie robi różnicy choć głowy nie dam sobie uciąć. Ja oba systemy mam na Master i działają - wątpie żeby ustawienie któregoś na Slave powodowało jakieś problemy.
    Ostatnio edytowane przez t00l : 10-21-2007 - 19:45 Powód: literówki ;p

  3. #3
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    toronto
    Postów
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał t00l Zobacz post
    To może zaczne od dołu.

    4. Tak Linux będzie widział dyski z Windą pod warunkiem, że Windows będzie na partycji z systemem plików NTFS - Linux potrafi z nich odczytywać dane, nie potrafi niestety zapisywać. Nie pamiętam, ale z FAT'ami też coś tam umiał robić.

    (...)

    1. Chyba nie robi różnicy choć głowy nie dam sobie uciąć. Ja oba systemy mam na Master i działają - wątpie żeby ustawienie któregoś na Slave powodowało jakieś problemy.
    4. jezeli sie nie myle to XP nie musi byc na NFTS zeby linuks widzial go. do tego jesli jest na FAT albo FAT32 to łatwiej z linuksa pliki na niego zapisac (na NFTS tez sie podobno da, ale jakies tam ryzyko jest, ze mozna dane utracic - nie pamietam dokladnie jak to bylo, a teraz nie mam czasu zeby sprawdzic...)

    1. jezeli chodzi o dwa osobne dyski (nie partycje) to ktorys musi byc na master a ktorys na slave. Jezeli systemy beda na osobnych dyskach to wolalbym linuksa zainstalowac na masterze, ale moze ktos bardziej zaawansowany powie cos wiecej...

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ad.1.
    Podzial nie ma znaczenia - mozesz miec wszystko na jednym dysku i tez bedzie ok. Ja bym zrobil tak, ze na glownym dysku primary master postawilbym oba systemy a drugi dysk zostawil na dane i na nim trzymal wszystko co sie da.

    Ad. 2.
    Najpierw instalujesz windows xp, pozniej linuxa - inaczej windows zamaze boot-sector i linux sie nie bedzie odpalal (zamaze boot-loader ktory umozliwia start linuxa). Jesli instalujesz na roznych dyskach to ja bym na primary-master zainstalowal windows a na primary-slave linuxa i boot-loader linuxowy w MBR dysku primary-maser

    Ad. 3.
    W momencie startu kompa z pierwszego dysku (primary-master) ladowany jest boot-sector - albo z MBR (master boot record) albo z pierwszego sektora partycji oznaczonej jako aktywna. Tam bedzie GRUB (polecam) albo LILO (nieco mniej elastyczne rozwiazanie) i wtedy wybierasz co odpalic.

    Ad. 4.
    Linux bedzie widzial dysk z Windows niezaleznie od tego czy to bedzie Fat32 czy tez NTFS. Ubuntu od wersji 7.10 (najnowsza) ma rowniez mozliwosc zapisu na dyskach NTFS (jako root oraz jako user po dobrej konfiguracji uprawnien). Starsze wersje maja NTFS tylko do odczytu. FAT32 zapis/odczyt (jako root i jako user po konfiguracji uprawnien).


    Ja mam oba systemy na jednym dysku w obu laptopach - nie mam z tym problemow i nigdy nie mialem. Ogolnie korzystam z takiej konfiguracji od hmmmm... 1995 roku z 3-letnia przerwa gdzie mialem tylko Linuxa - pozniej zachcialo mi sie w akademiku pograc z kolegami w Unreal'a i tak wrocil do mnie Windows :P
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    dzięki, rady napewno się przydadzą jak znajde czas to w sobote się do nich zastosuje

    a tymczasem mam jeszcze jedno pytanie:
    znaczące różnice pomiędzy wersjami ubuntu 7.04 a 7.10 (mam 7.04 i niewiem czy jest sens sciągac 7.10 - czy będe kożystał z nowych opcji itp) ?
    Twórzcie o sobie mity, bogowie nie zaczynali inaczej.

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ja bym sciagnal chocby dla zapisu na NTFS poza tym ladnie jest zrobiony - nie przepasiony, taki calkiem estetyczny.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Różne zakątki sieci.
    Postów
    995

    Domyślnie

    Nie ma jednej dziurki, po drugie nie musisz na starcie aktualizować kupy programów.

  8. #8
    Zarejestrowany
    May 2007
    Postów
    406

    Domyślnie

    ..................... ...
    Ostatnio edytowane przez kaspsior : 04-17-2012 - 22:53

  9. #9

    Domyślnie

    wszystko śmiga pięknie (ostatecznie zainstalowałem ubuntu 7.04 którego zaktualizuje i xp'eka)

    tylko nurtuje mnie jeszcze jedno, a mianowicie:
    jak wiadomo windows raz na jakiś czas potrzebuje reinstalacji, więc jeśli zainstaluje teraz winde to co się stanie z boot-sectorem ?
    nadal bedzie startował pierwszy GRUB czy odrazu program rozruchowy xp.
    Twórzcie o sobie mity, bogowie nie zaczynali inaczej.

  10. #10
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Zalezy czy grum jest w mbr czy boot-sector'ku partycji oznaczonej jako ACTIVE no i jak Twoj komp traktuje takie partycje. Teoretycznie jestli jako bootable oznaczysz partycje linuxa i w jej pierwszych sektorach bedzie grub, to po reinstalce windows jako bootable bedzie partycja windows, odpalasz wiec Live CD i zmieniasz bootable na linuxa i po sprawie... Jak masz grub'a w MBR dysku wpisanego to odpalasz LiveCD, montujesz partycje Linuxa, chroot, grub-install lub reczna instalacja z wiersza polecen.

    Radze jednak uwazac przy reinstalacji aby nie nadpisac sobie boot'a partycji windows bo bedzie tak jak u mnie opisalem w blogu... a to kurna boli jak diabli zwlaszcza jesli masz tam jakies dane.

    P.S.
    Niedlugo blog bedzie zmieniony - bedzie sporo wiecej contentu, ciekawszego contentu ale raczej tylko po angielsku - zwyczajnie 'nie oplaca sie' pisac po Polsku - niestety...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Autor: 09-09-2007, 14:39
  2. Linux i lb
    By Flavoxx in forum Linux
    Odpowiedzi: 8
    Autor: 08-07-2007, 17:35
  3. Linux
    By eryk in forum Hacking
    Odpowiedzi: 8
    Autor: 03-15-2007, 21:01
  4. Dlaczego Linux a nie Windows?
    By fedor in forum Linux
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 02-01-2007, 20:58
  5. Windows i Linux
    By klucha1 in forum Security
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 01-02-2007, 16:33

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj