Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Zmiana koloru tekstu w konsoli

  1. #1

    Domyślnie Zmiana koloru tekstu w konsoli

    Witam chciałbym zmienić kolor wyświetlanego w konsoli. Nie chodzi mi tutaj o emulatory konsoli w środowiskach graficznych tylko goły ryb tekstowy . Jak to zmienić i zapisać ? Tak żeby tekst który się wyświetla przy stracie OS też był tego koloru.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Na uzasadniona prosbe autora otwieram temat i prosze o sprecyzowanie pytania - wtedy powinno byc prosciej uzyskac odpowiedz ;-)
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4

    Domyślnie

    Ok :P Chodzi mi o to co wyświetla się po tym jak wybiorę OS w grub. Nie mam żadego splash'a więc wyświetla się tekst chciałbym żeby był on zielony :P

  5. #5

    Domyślnie

    Do zmiany koloru w konsoli jest setterm, jesli modyfikacja getty w inittab nie wystarcza, zawsze go mozna na poczatek runlvla wrzucic
    Kod:
    /bin/setterm -background black -foreground green -store > /dev/tty0
    Ale czy da sie zrobic zeby od samego poczatku byl zielony, tu chyba beda schody.

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Sadze ze tutaj musialbys modyfikowac zrodla kernela, bo jesli mowa o debugu gdy wykrywane sa urzadzenia itd to wtedy setterm jeszcze nie dziala...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    No wlasnie na moj chlopski rozum tez mi tak wychodzilo. Ale temat mnie zainteresowal... i jednak sie da bez grzebania w zrodlach. Filozofia jest prosta, skoro nie mozna zmienic koloru textu, to zawsze mozna zostac daltonista ;P
    Standardowo do wyswietlania textu uzywany jest grey czy tam lightgrey, okazuje sie ze mozna zaladowac kernela z parametrami zmieniajacymi zdefiniowane kolory i sprawic sobie grey o kolorze zielonym.

    Owe parametry ktore trzeba przekazac kernelowi to
    Kod:
    vt.default_red=0,170,0,170,0,170,0,0,85,255,85,255,85,255,85,255 vt.default_grn=0,0,170,85,0,0,170,255,85,85,255,255,85,85,255,255 vt.default_blu=0,0,0,0,170,170,170,0,85,85,85,85,255,255,0,255
    Wystarczy dopisac je w lilo.conf w append="vt.default....", w GRUB bodajrze po root=/dev/xxx vt.default.... , kopiujac powyzszy kod text reboocie powinien byc juz zielony.

    Kilka slow wyjasnienia w jaki sposob ustawic wlasne kolory. Sa 3 zmienne, default_red, default_grn, default_blu, kazda ma 16 liczb od 0-255 okreslajacych nasycenie danym kolorem. I teraz np kolor black bierze po 1-szej liczbie z kazdej zmiennej, dzieki czemu elegancko otrzymujemy R G B dla black. Nastepna liczba z kazdej zmiennej odpowiada za kolejny kolor itd, itd, szczerze mowiac nie wiem ktora pozycja odpowiada za ktory kolor.
    Ale mozna posprawdzac bez konieczniosci rebootowania, po zaladowaniu systemu dane tych zmiennych przechowywane sa w 3 plikach w /sys/module/vt/parameter. Kopiujemy plik, modyfikujemy, nadpisujemy spowrotem i przeladowywujemy konsole poleceniem reset.

Podobne wątki

  1. Przepisywanie tekstu
    By hedVB in forum Off Topic
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 01-06-2009, 13:34
  2. zmiana koloru
    By kuki13 in forum Linux
    Odpowiedzi: 8
    Autor: 07-10-2008, 09:07
  3. Blokada kopiowania tekstu
    By DnS in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 14
    Autor: 06-01-2008, 13:27
  4. winapi...Generator tekstu :)
    By ironwall in forum C/C++
    Odpowiedzi: 2
    Autor: 01-31-2008, 13:23
  5. Odnajdywanie tekstu
    By Szachista in forum Off Topic
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 11-24-2007, 15:17

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj