Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Podejrzenie włamania

  1. #1
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Postów
    3

    Domyślnie Podejrzenie włamania

    Proszę o wyjaśnienie poniższych screenów.
    Podejrzewam, że ktoś złamał hasło do wi fi i łączy się przez mój ruter. Gdy wchodzę w zakładkę przeglądaj sieć często widzę obcy komputer. Nie zmieniałam jeszcze hasła, bo chciałam sprawdzić kto się podpiął. Ale po przeczytaniu dużej ilości literatury jest to dla mnie wciąż zbyt trudne. Skanowanie nmap-em mojego adresu w momencie kiedy widzę ten DELL-KOMPUTER wykrywa liczbę hostów 3 czyli o jeden za dużo. Wpisując różne komendy nie udało mi się określić z jakiego systemu operacyjnego korzysta ten komputer, jakie ma porty. Natomiast niejednokrotnie udało mi się określić parametry swojego komputera, więc możliwe, że podaje złe komendy. Mój system to Ubuntu 15.10, jeżeli ktoś faktycznie korzysta z mojego łącza to czy mógł włamać się na mój komputer z systemem linuxowym, który wydawał mi się bezpieczny? Widzę w mojej sieci tylko ten dell-komputer szczególnie w godzinach wieczornych a weekend to już cały czas. Drugie należące do mnie urządzenie z androidem nie jest pokazane a na pewno nie kryje się pod nazwą DELL-KOMPUTER, bo też sprawdzałam taką możliwość. Po kliknięciu w obcy komputer muszę podać nazwę użytkownika i hasło, po wpisaniu swoich wyskakuje mi okienko podania hasła właściciela komputera.
    Więc uściślając podam na koniec jeszcze raz pytania.
    Czy możliwe, że użytkownik tego komputera włamał się na mój komputer?
    Czy mając taki dostęp do jego komputera można w jakiś sposób złamać to hasło i po zalogowaniu jakie informacje mogłabym uzyskać czy np dostęp do jego plików i inne?
    W jaki sposób posłużyć się nmap-em lub innym programem, żeby jak najlepiej zidentyfikować to urządzęnie?
    Załączone Obrazki Załączone Obrazki
    Ostatnio edytowane przez Julka : 12-03-2015 - 13:23

  2. #2
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    woj. Lubuskie. Dokładniej się nie da
    Postów
    405

    Domyślnie

    Sprawdź czy przypadkiem tym urządzeniem nie jest twój smartTV, komórka, maszyna wirtualna czy po prostu router który ci daje Internet (nazwa hosta może być ściemą). A może ktoś z domu się podpina- podpytaj. A czy mógł się włamać - niby mógł, ale prawdopodobieństwo że to zrobił jest małe. To, że go widzisz w "otoczeniu sieciowym" oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem jest to komp na windowsie kogoś, o przeciętnej lub małej wiedzy (bo nie dał sobie nawet ukrywania hosta w sieci). Ad " Widzę w mojej sieci tylko ten dell-komputer szczególnie w godzinach wieczornych a weekend to już cały czas." <--prawdopodobnie któryś z rodziców z pracy wrócił i się podpina sprawdzając sobie pocztę czy FB. Przejdź się po mieszkaniu i sprawdź. Możliwe, że mają "swój internet" ale któregoś razu np naprawiając kompa wpisałaś sama swoje hasło żeby coś sprawdzić i pobrać i zapomniałeś o sprawie - a ta maszyna łączy się automatycznie. Po prostu przejdź się po mieszkaniu - wifi nie ma zasięgu na kilometr(no chyba że mieszkasz w bloku i serwisowałaś sprzęt sąsiada). Najlepiej po prostu zmień hasło.
    "Czy mając taki dostęp do jego komputera można w jakiś sposób złamać to hasło i po zalogowaniu jakie informacje mogłabym uzyskać czy np dostęp do jego plików i inne?" <-- można, tylko po co?
    Jeżeli widzisz tą nazwę, to daj po prostu ping -4 DELL-KOMPUTER w cmd (tudzież nmblookup w bashu)i masz IP - które możesz użyć w tym swoim nmapie czy czymkolwiek. To, że prosi cię akurat o hasło do zasobu, to dobrze. Tak to domyślnie działa.

    Co mogę ci generalnie polecić - to zmiana hasła dostępowego do wifi. Jeśli to któryś z domowników- od razu cię o nie zapyta (lub powie, że mu net nie działa). Jeśli to ktoś, komu podałaś poprzez użycie swojej sieci na jego kompie- straci dostęp - i raczej się nie przyzna
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

  3. #3
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Postów
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Wynajmuję od 2 miesięcy kawalerkę w bloku, mieszkam sama i brałam pod uwagę czy to mój tablet lub telefon ale nie, zresztą pisałam o tym. A co do pytania, po co się włamać, a no po to żeby dowiedzieć się kto to - chyba logiczne?
    Ostatnio edytowane przez Julka : 12-07-2015 - 14:00

  4. #4
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    woj. Lubuskie. Dokładniej się nie da
    Postów
    405

    Domyślnie

    Po prostu zmień hasło i zobacz kto nie będzie miał neta
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

  5. #5
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Łódź
    Postów
    3

    Domyślnie

    I po co ta ironia? chyba, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem to sorry

  6. #6
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    woj. Lubuskie. Dokładniej się nie da
    Postów
    405

    Domyślnie

    Chcieć się włamać gdzieś "żeby sprawdzić kto to" i jeszcze przyznawać się na forum którego wpisy są widoczne dla wszystkich bez zalogowania nawet. Tak, w tych słowach musiała być jakaś ironia, bo przecież nikt normalny by się na takie zagrożenie wykryciem nie narażał

    Ludzie, serio idźcie z takimi rzeczami na tora i przynajmniej udawajcie że jesteście grzeczni.
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

  7. #7
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    śląsk
    Postów
    9

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę pod tematem,
    zrobie REKLAMĘ przydatnej aplikacji
    Będąc adminem dużej sieci czy tylko domowej fajnie wiedzieć kto u nas zabawia i tu takie apki
    jak np Fing na androida są dość pomocne. Rozpoznanie urządzenia, nazwa, MAC, IP, wake on lan itp.

    Nie ma to jak zapach świeżych możliwości o poranku

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj