Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: GPS - wersja mini

  1. #1
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    tu i teraz
    Postów
    28

    Lightbulb GPS - wersja mini

    Czy jest taka możliwość że mam mam np trzy nadajniki i odbiornik który odmierza odległość dzielącą go od nich za pomocą fal radiowych i przesyła dane do kompa, który wrzuca to na mapę 3d ?
    Albo mam 4 komórki, 1 z nich jest "celem". Pozostałe 3 wysyłają do niej jakieś pakiety przez bluetooth , ona odpowiada, a te komórki już wiedzą np. po mocy fal bluetooth (albo czymś innym) jak daleko jest ta komórka i wysyłają dane do kompa?

    Może mało praktyczne, ale tak pytam z ciekawości
    Ostatnio edytowane przez dark hat : 04-29-2008 - 19:49

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Na takiej zasadzie dziala GPS, tylko ze GPS ma pewne zalozenia ktore bedzie baaardzo ciezko odwzorowac w przypadku Twojego rozwiazania.

    1. Lokalizacja satelitow jest stala i znana (3 komorki sa nieruchome)
    2. Zegary miedzy satelitami (komorkami) sa idealnie zsynchronizowane z bardzo duza dokladnoscia
    3. Odbierajac sygnal 4 komorki pozostale zapisuja kiedy go odebraly... pozniej znajac lokalizacje 3 komorek i roznice w czasie gdy odebraly ten sam sygnal mozesz wyliczyc lokalizacje 4 telefonu...

    Problem:
    bloetooth ma za maly zasieg abys byl w stanie wylapac roznice w czasie odbioru czegos co przemierza przestrzen z predkoscia swiatla - mowimy o odleglosci rzedu 10-20m zazwyczaj - zegary w komorkach 'plyna' i nie maja raczej wystarczajacej dokladnosci :-(
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Różne zakątki sieci.
    Postów
    995

    Domyślnie

    Tak. Zegary komórek mają dokładność tylko do ms. Czyli o wiele za małą. W próżni światło porusza się z prędkością 299792458 m/s...
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

  4. #4
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    tu i teraz
    Postów
    28

    Domyślnie

    Ale skoro bluetooth ma mały zasięg, w terenie (w biurze/w domu) ok. 10 m, to chyba po mocy fali (nie wiem, ale chyba jest coś takiego) można jakoś obliczyć położenie o trzech wymiarach? Mam rację?

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Mozna jesli masz minimum 3 punkty pomiarowe - to da ci pomiar 2D, do 3D musisz miec wiecej punktow pomiarowych... niestety tak jak mowilem dokladnosc zegarow w tym sprzecie jest za mala aby robic takie pomiary choc moze daloby sie to jakos obejsc ale nie bedzie to latwe.

    Cala sztuka polega na porownaniu czasow kiedy stacje pomiarowe odebraly sygnal od stacji ktora namierzaja. Zegary musza byc bezblednie zsynchronizowane i miec wysoka dokladnosc... pomysl sobie o predkosci swiatla i odleglosci 10m - jaka musi byc precyzja zegara i sprzetu aby dokladnie zmierzyc takie cos?

    Nawet majac zegar dobry, schodzimy do poziomu projektu sprzetowego czyli np odebranie sygnalu wywoluje przerwanie sprzetowe w mikrokontrolerze, ten dopiero odczytuje czas, itd... to juz jest duuuuze opoznienie i caly pomiar diabli biora jesli chocby 1 stacja ma jakies dodatkowe opoznienie w przetwarzaniu danych - pomiar musi byc powtazalny i dokladny albo robiony wielokrotnie i usredniany (tak sie to w sumie robi kosztem dokladnosci lokalizacji nieco).
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #6
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    tu i teraz
    Postów
    28

    Domyślnie

    Dzięki, już wiem to co chciałem wiedzieć, chociaż myślałem że łatwiej można coś takiego zrobić.

Podobne wątki

  1. Jakiś mini linux
    By soovek in forum Linux
    Odpowiedzi: 14
    Autor: 04-13-2008, 19:37
  2. Gps
    By Domex in forum GSM/GPRS/EDGE/UMTS
    Odpowiedzi: 0
    Autor: 03-17-2008, 15:30
  3. mini wirus batch
    By Sardihan in forum Hacking
    Odpowiedzi: 7
    Autor: 01-05-2007, 16:37

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj