Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 15

Temat: 16 < 5?

  1. #1

    Domyślnie 16 < 5?

    posiadam antene 16 dbi, dookulna. Dlaczego gdy zmieniam ja na antene 5 dbi nie widze zadnej roznicy w sygnale?
    powinienem miec ponad 10x lepszy sygnal, a tak nie jest.

  2. #2

    Domyślnie

    nie chce byc złośliwy ale jesli na 5 masz 100% to i na 16 masz 100% wiec różnicy możesz nie zobaczyc
    a tak na poważnie to zalezy jaką masz tą 5 czy to jest paluszek czy maly panel czy co.
    Antena 16 do-okólna wcale nie musi byc 16tką może byc np. chinską 5 tką czy 8mką ,wiele moze byc powodów, moze być kabel złamany czy zgnieciony poza tym to nie sa anteny kierunkowe wiec różnice nie muszą być duże.
    To jest WCZ i tu wiele czynników ma pływ np. tylko troche zrypane gniazdko i juz po zawodach.

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ja sie zastanawiam czy widzialem kiedykolwiek dookolna 16dBi ale ja tam sie nie znam...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4

    Domyślnie

    ... a to swoją drogą te 16 db troche sporo.Moze to jednak panel.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja takie anteny widzialem za 5 zl (podobne). Tak to jest z chin, ale czy to ma roznice? Myslalem ze antena to antena, i bede mial przynajmniej 10-12 dbi.

    Zastanawiam sie tez nad kupnem panela, co radzicie? Chce miec DUZO lepszy sygnal niz z mojej antenki 5 dbi. Teren zabudowany, access point jest kilka domow dalej, na antenie 5 dbi raz go widze, raz nie, a jak sie juz polacze to ping na brame > 200 ms ;/
    Wlasnie, co lepsze, panel czy yagi, nie chce marnwac kasy na 2 zeby tylko 1 wlozyc do szafy i potem komus oddac. Bete ja trzymal raczej wewnatrz pomieszczenia.

    Cena nie gra roli o ile bedzie na miare jakosci.
    Ostatnio edytowane przez linux_aa : 10-28-2010 - 19:36

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    miec antene wewnatrz pomieszczenia mija sie z celem...
    A nie masz po drodze jakiegos budynku od ktorego moznaby odbic sygnal?! Np jesli masz typowe blokowisko i bloki rownolegle do siebie i AP jest na jednym koncu a Ty nad rugim to ja bym sprobowal dowolna kierunkowa antene (yagi/panel) i odbil sie od srodka budynku na przeciwko :P

    Zadziala na pewno lepiej niz strzl na slepo przez sciane (a jak jeszcze masz roznice pieter to zapomnij).
    Prosta zasada uzywalnosci sygnalu wifi - zasieg masz na 3 sciany i 2 stropy (uzywajac standardowego sprzetu) - cokolwiek wiecej i cisza.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    tqm a polecasz jakis konkretny model?
    Zeby nie bylo ze znow kupie jekis badziew i bede mial 2 w porywach do 5 dbi.

  8. #8

    Domyślnie

    zastanawiam sie nad tym:
    Alfa 7 dBi RP-SMA directional panel antenna


    Ale czemu tylko 7 dbi? Warto sobie zawracac tym glowe?


    skoro moge miec 9 omni:
    NEW 9.0 dBi gain rubber duck antenna w/ RP-SMA connector


    czemu w tym przykladzie panel < omni? A moze ta 9dbi wcale nie ma takiego zysku?

    Czytalem ze yagi nie moge ustawic wewnatrz, bo to nie warto, natomiast chce wlasnie jakis panel. Widze rozne modele 16+ dbi za ~50$, ale jaka mam gwarancje ze to bedzie 15 dbi, a nie 5.


    co polecacie kupic, by zysk sygnalu byl jak najlepszy?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    A nie masz po drodze jakiegos budynku od ktorego moznaby odbic sygnal?! Np jesli masz typowe blokowisko i bloki rownolegle do siebie i AP jest na jednym koncu a Ty nad rugim to ja bym sprobowal dowolna kierunkowa antene (yagi/panel) i odbil sie od srodka budynku na przeciwko :P

    Zadziala na pewno lepiej niz strzl na slepo przez sciane
    sygnal bedzie bardzo slaby, trzeba przytoczyc rowniez sprawe wnikania sygnalu mikrofalowego w sciany zelbetonowe zbrojone.

    Tak odbity sygnal moze zmienic polaryzacje wiec ja proponuje antene yagi, pozniej ewenualnie mozna by sterowac polaryzacja sygnalu relektowanego.

    antena 16dBi ustawiona na najlepsze odbieranie + pasmo 1MBit/s nadawania + antena z 200-300mW nadajaca na plye reflektowana. ( warto zauwazyc ze my mozemy kierunkowo nadac ale sygnal nadany dokolnie przez ap moze w calosci wniknac w plyte niz sie odbic i nie trafic na directory anteny kierunkowej! )


  10. #10

    Domyślnie

    Przy bezprzewodowkach, rownie wazne co sprzet jest srodowisko w ktorym nadajesz/odbierasz wiec nikt ci nie doradzi rozwiazania ktore bedzie na 100% dzialac.
    Zwlaszcza jesli chcesz trzymac antene wewnatrz, wystawienie chodzby tej 5dbi na zewnatrz zeby miedzy antenami byla widocznosc optyczna powinno pomoc bardziej niz 16dbi trzymana w srodku.
    To raz, a dwa, dajesz do siebie mocniejsza antene, fajnie, ale wiesz wogule co robisz? Ze AP do ktorego sie podlaczasz bedzie cie lepiej slyszal. Twoja antena nie sprawi ze sygnal z AP bedzie lepiej przenikal przez sciany w twoim kierunku, zas czulsza antena oznacza rowniesz lepsze odbieranie zaklocen, co moze spowodowac ze "signal to noise" bedzie na takim samym poziome lub minimalnie lepiej = brak poprawy jakosci polaczenia.
    Jesli juz koniecznie chcesz kupowac antene to oczywiscie panelke tylko jakas mocniejsza.
    Panel > omni poniewaz omni zbiera zaklocenia ze wszystkich mozliwych stron swiata.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj