Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 15

Temat: Ukrywanie danych w plikach .txt

  1. Domyślnie Ukrywanie danych w plikach .txt

    Witam!
    Od jakiegoś czasu interesuje się steganografią. Mam jedno pytanie: jak ukryć dane w plikach .txt ? Z tego co wiem, one mają jakiś znacznik końca pliku. Wydawało mi się, że był to po prostu bajt o wartości "0". Nie mogę jednak zmusić programu, żeby zapisał te dane w odpowiedni sposób. Mógłby ktoś mi wyjaśnić, jaką strukturę mają pliki .txt?
    Z góry dziękuję.

  2. Domyślnie

    najprostrza metoda:
    wez 1 bajt informacji jaka chcesz ukryc i zapisz go binarnie:
    np 10010110
    Niech jedynka oznacza dwie spacje
    niech zero oznacza jedna spacje.
    Dla ukrycia jednego bajtu bedziesz potrzebowal az 8 wierszy tekstu, gdyz jeden bit danych zapisywany jest w jednym wierszu.
    Jak to zrobic?
    Do tego celu najlatwiej uzyc prostego osmioelementowego wektora znakow - zamien pobrany bajt danych na wartosc binarna, tak aby jeden bit (0 lub 1) mogl zostac zapisany do wektora w postaci znaku. dzieki temu otrzymasz 8-elementowy lancuch znakow bedacych binarna reprezentacja bajtu. nastepnie zgodnie z krokami.
    1. odczytaj caly wiersz tekstu.
    2. dodaj na koniec odczytanego lancucha (wiersza) odpowiednio jedna lub dwie spacje (w zaleznosci od wartosci aktualnej wartosci bitu)
    3. zapisz wiersz (powiekszony o 1 lub 2 bajty) do drugiego pliku.
    4. skocz do pkt 1

    odczyt jest analogiczny:
    1. odczytaj caly wiersz
    2. sprawdz ilosc spacji na koncu lancucha
    3. zapamietaj odpowiednio 1 lub 0 w np. wektorze (w zaleznosci od ilosci spacji)
    4. gdy wektor osmioelementowy jest pelny - oblicz wartosc dziesietna i zamien go na znak.

    Calosc banalna do wykonania - ma jednak znaczaca wade
    1. jakiekolwiek potraktowanie tekstu dowolnym procesorem poprzez ucycie np. justowania niszczy ukryte dane

    jezeli opis jest niezrozumialy to napisz do mnie to podam ci przykladowe zrodlo w C

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    w Internecie
    Postów
    3

    Domyślnie

    A czy są jakieś programy które kodują dane w plikach TXT no i później oczywiście je rozkodowują?

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    PGP/GPG?
    Zawsze plik binarny mozna przerobic na tekstowy (uuencode albo base64) i pozniej zakodowac... podobne rozwiazanie stosuje wlasnie PGP/GPG.

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    w Internecie
    Postów
    3

    Domyślnie

    a jak to jest z obrazami .jpg i .png? są do tego jakieś programy

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    pgp/gpg - podajesz jako zrodlo plik binarny (dowolny) i w opcjach podajesz ze chcesz ASCII-envelope-output, czyli wyjscie w postaci pliku tekstowego... byc moze nazywa sie to inaczej niz podalem wyzej (nie pamietam) ale jest taka opcja. Otrzymasz wtedy plik tekstowy zawierajacy zaszyfrowane dane.

  7. #7
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    w Internecie
    Postów
    3

    Domyślnie

    a jak z obrazami .png i .jpg?

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Przeczytaj jeszcze raz moja odpowiedz na pytanie, ale tym razem ZE ZROZUMIENIEM. Raczej nie zostawilem zadnego pola dla watpliwosci piszac moja odpowiedz.

  9. #9

    Domyślnie

    jest program do JPG, a nazywa się "Jphs"... aby go ściągnąć, po prostu wpisz tą nazwę i po spacji "download" w GOOGLE... a co do PNG: Znajdź program do kodowania w BMP, i dowolnym edytorem grafiki zapisz tego BMP'ka do PNG" (jak chcesz taki program ciekawy do BMP to napisałem swój własny: http://wolny_ujazd_forever_young.rep.../download.html
    tytuł: GRFX....
    obsługa trywilanie prosta: OBRAZ->Wczytaj... potem PLIK-Otwórz i wkoduj....
    a reszta analogicznie... Poza tym program posiada parę ciekawych filtrów poza głównym kluczem pseudolosowym maskującym dane.... sam zobacz...

    faktycznie, albo wrzucasz dodatkowe "spacje", albo...
    pokombinuj z znacznikami następnego wiersza tzn. (ENTER'ami).
    O ile mi wiadomo, z własnych doświadzczeń, taki ENTER to zestaw dwóch bajtów "13" i "10".... Są też TAB'y tylko nie pamiętam jaki bajt... Albo klombinuj z dużymi i małymi literami (rozbierając dane wkodowywane na system dwójkowy...10010101)...powodzenia.....
    Ostatnio edytowane przez TQM : 03-18-2008 - 20:40

  10. #10
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Różne zakątki sieci.
    Postów
    995

    Domyślnie

    Tacy ludzie jak mój przedmówca mnie załamują...
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odzyskiwanie nadpisanych danych
    By Dominik in forum Linux
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 11-28-2006, 10:17

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj