Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: CCleaner a metoda Gutmanna- jest sens używać?

  1. #1

    Domyślnie CCleaner a metoda Gutmanna- jest sens używać?

    Witam wszystkich użytkowników. Mam pytanie odnośnie Metody Gutmanna, która nadpisuje pliki 35 razy. Czy jest w nowych komputerach sens ją stosować? Z tego co słyszałem, to wiele z tych nadpisań nie nadaje się na nowe dyski co czyni je bezużytecznymi. To samo pytanie tyczy się zabezpieczenia nadpisującego 7 razy(też w CCleanerze) z NSA z 1995 roku.

  2. #2

    Domyślnie

    Już jedno nadpisanie sprawia że dane są ciężkie do odzyskania (spróbuj nadpisać raz pik i odpalić jakikolwiek program do odzyskiwania danych). Skoro robak FLAME po tym jak został wykryty pobierał moduł autodestrukcji , który go nadpisywał uniemożliwiając analizę powłamaniową to coś w tym jest nie uważasz ?

    Nie łatwiej używać nowszych i lepszych systemów plików np EXT4 z księgowaniem zamiast bawić się w usuwanie danych jakimiś programami ?

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Bzdura ze dysk staje sie bezuzyteczny...

    Jesli dysk ma powyzej powiedzmy 80GB to pojedyncze kompletne nadpisanie zalatwia temat a mit o 35 przebiegach to po prostu mit... chyba ze masz dysk MFM albo cos sprzed wielu lat to wtedy moze 7 przebiegow ma sens ale 35 to imho strata czasu.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4

    Domyślnie

    TQM - zastanawiam się czy gdybyś był w posiadaniu informacji za które mógłbyś dostać dożywocię/karę śmierci i musiałbyś je skasować czy nadal byś uważał, że: "pojedyncze kompletne nadpisanie zalatwia temat a mit o 35 przebiegach to po prostu mit". Ja osobiście pewnie bym wtedy wierzył, że im więcej tym lepiej hehe

    Kiedyś mój program też realizował ~"permanentną" śmierć pliku. Plik można było nadpisać nawet kilka miliardów razy a w zasadzie to nieskończenie bo zawsze można było zacząć drugi raz tę samą operację na tym pliku kolejne 2 miliardy razy: )

    Teraz się dowiedziałem, że to metoda Gutmanna xD a jakie są inne metody niszczenia plików oprócz nadpisywania ?

  5. #5
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    Każdy może sobie nadpisywać tyle razy ile uważa za stosowne.
    Jeżeli chcesz coś permanentnie usunąć, zniszcz nośnik.
    ***********
    * markossx *
    ***********

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał markossx Zobacz post
    Jeżeli chcesz coś permanentnie usunąć, zniszcz nośnik.
    Nie zawsze ma się ten komfort, że można fizycznie zniszczyć. Czasami trzeba niszczyć softwareowo.

  7. #7
    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Jelcz-Laskowice
    Postów
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elitegroup Zobacz post
    TQM - zastanawiam się czy gdybyś był w posiadaniu informacji za które mógłbyś dostać dożywocię/karę śmierci i musiałbyś je skasować czy nadal byś uważał, że: "pojedyncze kompletne nadpisanie zalatwia temat a mit o 35 przebiegach to po prostu mit". Ja osobiście pewnie bym wtedy wierzył, że im więcej tym lepiej hehe

    Kiedyś mój program też realizował ~"permanentną" śmierć pliku. Plik można było nadpisać nawet kilka miliardów razy a w zasadzie to nieskończenie bo zawsze można było zacząć drugi raz tę samą operację na tym pliku kolejne 2 miliardy razy: )

    Teraz się dowiedziałem, że to metoda Gutmanna xD a jakie są inne metody niszczenia plików oprócz nadpisywania ?
    Jednokrotne nadpisanie wystarcza, żeby zniszczyć dane. W przypadku nośników półprzewodnikowych trzeba pamiętać, by nadpisywać operując adresami fizycznymi bloków, a nie adresami LBA. I to tyle. Nie ma żadnych tajnych laboratoriów odzyskujących nadpisane dane, analiza krawędzi ścieżek, to mit. Sygnał przy krawędzi jest za słaby i zbyt zakłócony sygnałem pochodzącym z sąsiedniej ścieżki.

    Oczywiście nikomu nie zabronię nadpisywania choćby i 172 przebiegami, czy niszczenia nośników. To Wasz czas, Wasz prąd i Wasze nośniki...ale naprawdę już drugi przebieg jest bezsensowną stratą czasu.

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj