Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Mifare od początku do końca

  1. #1

    Domyślnie Mifare od początku do końca

    Przyznam na wstępie, że zakładam ten temat z duszą na ramieniu. Nie wiem, czy temat, który chcę poruszyć jest dostatecznie dobry... a nasi Moderatorzy nie śpią...

    O RFID słyszał już chyba każdy. Spotykamy się z tym systemem na każdym niemal kroku: robiąc zakupy, korzystając z komunikacji miejskiej, basenów, stoków narciarskich, odbijając kartę zegarową w pracy, etc. Z tego co wiem, najpopularniejszymi obecnie systemami są Mifare opracowany przez Philips'a i Unique.

    Mifare jest częściej stosowany tam, gdzie nie jest możliwe zbudowanie systemu współpracującego z komputerem/serwerem, gdyż wszystkie potrzebne informacje zapisywane są w pamięci karty/tokena i mogą być przetwarzane bezpośrednio przez oprogramowanie czytnika.
    np. w pamięci zapisana jest godzinę do której mamy wykupiony karnet na wyciąg. Odczytana godzina jest porównywana z zegarem przy bramce, po czym podejmowana jest decyzja o przepuszczeniu nas (lub nie).

    Unique znalazł zastosowanie w rozleglejszych systemach. Czytnik odczytuje tylko numer seryjny karty i przesyła go do centralnego komputera. Tutaj już wiadomo, możliwości mamy niemal nieograniczone, najczęściej jest to jakaś baza danych, np. pracowników firmy. Komputer wysyła informację zwrotną do czytnika i "mówi mu" co ma dalej zrobić.

    Tyle słowem wstępu. Wiem, że brakuje szczegółów, technicznego opisu, ale pozwala zrozumieć jak to w ogóle działa.

    Dlaczego w temacie umieściłem tylko Mifare? Powód jest dość przyziemny. Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem kilkudziesięciu kart RFID, właśnie systemu opracowanego przez Philips'a. Są to karty komunikacji miejskiej, które trafiły na "czarną listę", a umieszczony nań nadruk z miejscowymi zabytkami architektonicznymi jest już tak zajechany, że nie wróciły do obiegu. Skoro już je mam, to postanowiłem dowiedzieć się jak działają i ewentualnie zastanowić się nad tym jak i do czego mogę je wykorzystać.

    Co na razie udało mi się znaleźć? Po całym dniu szperania mam ogólny pogląd na sprawę. Udało mi się też ustalić, że moje karty są zgodne ze standardem 4k ( standard [pdf] ). Zamierzam jeszcze przejżeć ISO/IEC 14443.

    Teraz przyznajcie się, mili państwo, kto z Was pracuje przy RFID.
    Może ktoś zechce się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie?
    Może uda nam się zebrać to wszystko.... od początku do końca.

    Wybaczcie, ale ostatnio bardziej rozwijam się w kierunku elektroniki i komputerowa część mojej świadomości odrobinę się zakurzyła.
    Kreślę z Szacunkiem:
    Szarry

    P.S. Szczytem moich marzeń było by skonstruować własną stację odczyt/zapis kart Mifrae, ale z tego co wiem obecny właściciel "patentu", NXP Semiconductors, każe sobie zawierać ze sobą umowę o nieujawnianiu szczegółów technicznych (ktoś wie, jak taka umowa się nazywa?). Czyżby dodatkowy smaczek w myśl: "Information wants to be free"?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Umowa to bedzie klasyczne NDA (non-disclosure agreement) gdzie dobrowolnie zgadzasz sie na wysokier kary i konsekwencje karne jesli ujawisz informacje ktore oni Ci przekaza... prawda z NDA jest taka, ze w wielu przypadkach nawet nie mozesz powiedziec o samym fakcie podpisania NDA :P

    Co do RFID - zakladam ze widziales strone Adama Laurie (aka. Major Malfunction) RFIDIOt.org - RFID IO tools - jesli nie znasz to wg mnie jest to lektura obowiazkowa. Adam zajmuje sie ogolnie wszystkim co niewidzialne (tzn radiowe) wiec RFID, satelity (jedna osoba z tego forum tez w tym siedzi) i to co po nich biega, itp, itd. Jednym slowem, koles na prawde zna temat a do tego chetnie dzieli sie wiedza.

    Moja wiedza o RFID jest bardzo ograniczona i nie mialem czasu na wlasne testy, poza tym ze sam nosze w kieszeni karte oparta o Mifare i mam paszport z RFID (na prawde przyspiesza odprawe!) :-P
    Moja firma akurat poszla w biometryke dosc powaznie (choc wlasnie rozbieram ten system na czesci i znalazlem pare fajnych rzeczy jak bede mogl to napisze cos wiecej) ale w budynku gdzie teraz mam biuro inne firmy uzywaja RFID jako kart wstepu. Nawet winda jest blokowana po okreslonej godzinie i uruchomienie windy wymaga karty RFID - na dol pojedziesz, do gory juz nie :-D

    Temat jest ciekawy wiec mam nadzieje, ze podzielisz sie swoimi odkryciami. Powodzenia!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Zaintrygowałeś mnie tym tematem, bo też chciałem się w to pobawić, jak byś potrzebował pomocy to służę wiedzą z zakresu elektroniki, myślałem nawet nad małym projektem w tym kierunku, ale myślę ze to nie jest temat do otwartego forum. Miałem pewne założenie dotyczące zdalnego czytnika który z czytywał by id karty z pewnej odległości, na razie potrzeba znać mapę karty, algorytm szyfrowania, i protokół komunikacji. Nie ruszyłem jeszcze tematu ale wszystko jest na dobrej drodze

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Hmmm a moze tak po prostu zwykly czytnik np do Mifare i wlasnej konstrukcji antena kierunkowa - przy odrobinie szczescia...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    Nie mam teraz czasu, praca inżynierska mnie dopada pomału , ale mam parę kart w domu i chyba zacznę coś grzebać, myślę że jak będą jakieś efekty to wrzucę coś na forum.

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Przypadkiem dzisiaj trafilem na cos nowego YouTube - ‪RFID Skimming Demos on Streets of NYC‬‏ - wniosek? Publika nadal jest nieswiadoma zagrozen.

    Sorry ale nie chce mi sie linkowac wszystkich dobrych filmikow ktore widzialem - jest tego sporo na YT
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj