Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 36

Temat: Erystyka w socjotechnice

  1. #1

    Domyślnie Erystyka w socjotechnice

    Witam

    Jak w temacie, czy według Was znajomosć erystyki jest istotna w kontekście socjotechniki? Czy może wręcz nieodzowna?
    światło mądrości oświetla drogę z nikąd do nikąd

  2. #2
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Myślę sobie, że nie jako umiejętność rozwiązywania konfliktów, powinna być znana każdemu z nas. Erystyka bo tym ona jest nie jest niczym nowym. W socjotechnice przydatna, jeśli chcesz spełznąć z rozmówca na inny temat, być może podsunięty przez Ciebie po chwili wzburzenia, gdy był on zdenerwowany na Ciebie. Ponadto kłótnia pozwala czasem bo to nie jest pewna metoda na pozbycie się świadomego umysłu i na to aby rozmówca był podatny na mentalne zastrzyki w postaci pomysłów.
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

  3. #3

    Domyślnie

    W jaki sposób zapanować nad myślami i decyzjami drugiej osoby? W
    jaki sposób przekazać fałsz, aby wydawał się on prawdą? Cóż trzeba
    uczynić, aby wyprowadzić naszego przeciwnika w pole? Jak nie pozwolić
    kontrolować się przez drugiego człowieka?
    Zasady erystyki Shopenhauera w praktyce - NIE DAJ SIĘ ZMANIPULOWAĆ!

    źródło:Manipulacja - erystyka w praktyce
    Wygląda na to, że socjotechnika to nic innego jak erystyka i odwrotnie
    Chyba że autor artykułu nadinterpretuje.

    Może zmodyfikuje swoje pytanie:
    Czym różni się erystyka od socjotechniki? Albo w jaki sposób dziedziny tych nauk zachodzą na siebie.
    Ostatnio edytowane przez lame : 09-18-2012 - 08:43
    światło mądrości oświetla drogę z nikąd do nikąd

  4. #4
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Cytat Napisał lame Zobacz post
    Wygląda na to, że socjotechnika to nic innego jak erystyka i odwrotnie
    Chyba że autor artykułu nadinterpretuje.

    Może zmodyfikuje swoje pytanie:
    Czym różni się erystyka od socjotechniki? Albo w jaki sposób dziedziny tych nauk zachodzą na siebie.
    Lame po pierwsze nie można utożsamiać erystyki z socjotechniką. Przyznam, że jak dla mnie jest to taka różnica jak między subtelną sztuką a barbarzyńskim toporem. Używając technik socjo przede wszystkim oddziałujesz na nieświadomego Klienta. W erystyce pobudzasz go do ataku frontalnego, który bądź co bądź zależnie od jego refleksu mentalnego albo spali na panewce i wygrasz pojedynek słowny przekonując go do swoich racji (czasem na prawdę jak czytałem niektóre wywody i w większości użyte są tam naprawdę argumenty poniżej pasa), albo sam zrazisz siebie do niego i całą być może starannie zaplanowaną operację szlag trafi.

    Dlatego moim zdaniem używanie erystyki w BIZNESIE i przy delikatnych sprawach to jak ostrzenie katowskiego toporka na samego siebie.Z drugiej strony gdy mamy do czynienia z imbecylem (użyłem tego określenia z medycznego punktu widzenia) to chyba tylko erystyczne argumenty dadzą radę.

    PS. To co podrzuciłeś to praktycznie przepisana kopia z wikipedii. Pozdrawiam copywritera który to stworzył. Ołłł je nie ma to jak lenistwo w pracy. Trochę mi to zajeżdża Squezee Page.
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

  5. #5

    Domyślnie

    a co konkretnie Wy rozumiecie pod pojęciem erystyki ?

  6. #6

    Domyślnie

    Takie prowadzenie rozmowy czesto przy braku argumentów, żeby rozmówca i/lub publika uznali że wyszło na Twoje.
    Czyli TVN24 monika olejnik na ławie w akcji :P
    Ostatnio edytowane przez lame : 09-26-2012 - 11:58
    światło mądrości oświetla drogę z nikąd do nikąd

  7. #7
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Cytat Napisał lame Zobacz post
    Takie prowadzenie rozmowy czesto przy braku argumentów, żeby rozmówca i/lub publika uznali że wyszło na Twoje.
    Czyli TVN24 monika olejnik na ławie w akcji :P
    I dlatego też erystyka nie może miec wiele wspólnego z socjotechniką. Aczkolwiek Lame badź zainteresowałeś mnie tematem i troche ostatnio zdarzylo mi sie poczytać w tym temacie.
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eragon Argetlam Zobacz post
    I dlatego też erystyka nie może miec wiele wspólnego z socjotechniką. Aczkolwiek Lame badź zainteresowałeś mnie tematem i troche ostatnio zdarzylo mi sie poczytać w tym temacie.
    Czyli oznacza, że socjotechnik z Ciebie żaden skoro tak twierdzisz: P

  9. #9

    Domyślnie

    Eragon to w ogóle zdefektowany jest, bredzi jak wałęsa.
    światło mądrości oświetla drogę z nikąd do nikąd

  10. #10
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    802.1 Wireless Wlan Card
    Postów
    552

    Domyślnie

    Cytat Napisał lame Zobacz post
    Eragon to w ogóle zdefektowany jest, bredzi jak wałęsa.
    Heh to jest kolejny polityczny stacz, od którego chcialbym moje 100 milionów:-)

    Hm Panowie a co ma piernik do wiatraka? Socjotechnika ma przejść nie zauważona, a erystycznie kogos opierdzielając raczej nie zrobisz po pierwsze na nim dobrego wrażenia a po drugie wątpie aby udzielił Ci jakichkolwiek informacji. Będziesz osobą NIE LUBIANĄ i ODPYCHAJĄCĄ dla swojego celu i raczej jeśli będziesz próbował rozmowy telefonicznej i za wszelką cene rozwiniesz klotnie, to nie widzę sensu, abyś jeszcze raz dzwonił i próbował. Albo Cię zleje albo zawiadomi kogos, że ma natręta i się Ciebie pozbędą. Może nie zakwalifikują tego jako atak, ale szanse masz marne.

    Chlopacy poczytajcie sobie choćby Mitnicka (Rodział 2 "Sztuki podstępu" i przyklady tam zawarte). To już jest podstawa podstaw. Po drugie wedle NLP najważniejsze jest wprowadzenie w dobry stan, ponieważ to właśnie wtedy opada ochrona świadomego umysłu i Cel jest podatny na sugestie lub też odpowiednio sformulowane pytania. Uczucie wściekłości spowoduje tylko zbudowanie kolejnych osłon oraz większą czujność. I tutaj kłade kolejny przykład czyli "Perswazję" Andrzeja Batko (bardzo komercyjna ksiązka, ale warta uwagi)

    Jesli macie własne przykłady piszcie, GDZIE TO UDALO WAM SIĘ WYKORZYSTAĆ ERYSTYCZNĄ SOCJOTECHNIKĘ w ataku.

    Tak nawiasem mówiąc to erystyka jest dobra w manipulacji, ale gdy Cel znamy dobrze i nie mamy wobec niego skrupułów oraz wiemy, ze możemy sobie na nią pozwolić. W biznesie, a także w kontaktach z nieznajomych dla mnie to by było zabojstwo aby dojść do klótni i to jeszcze w ktorej uzywam argumentow nie dokońca etycznych.

    Konkludując-> erystyki używajcie dowoli gdy Mamusie nie chca Wam lizaczków kupić, ale innych nie obrażajcie ;-)

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Eragon Argetlam : 09-26-2012 - 17:02
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj