Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: HP compaq nx 7400 jak złamać??? plissss!!!!

  1. #1
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    swinoujscie
    Postów
    3

    Domyślnie HP compaq nx 7400 jak złamać??? plissss!!!!

    vitam, mam problem kupiłem hp compaq nx 7400 z win xp home, wszystko piekne i ładne.... dopuki nie zdecydowałem sie przejsc na linuxa. jak to w linku poszło wszystko gładko format i instalacja ale.... zdecydowałem jednak ze mała partycja dla windy tez sie nalezy no i zaczęły sie schodki.... partycja stworzona ale nie moge wgrac wina? zadna z wersji win nie widzi dysku, dokladnie pokazuje okienko brak podłaczonego dysku do komputera instalacja nie moze byc rozpoczeta ;/ co jest? tworzylem juz partycje fat32 i ntfs i nic ciagle to samo. dowiedzialem sie ze ten hp-ek ma zintegrowany system z kompem, a usuwajac partycje ktora byla ukryta podd nazwa hp byla czyms w rodzaju system recovery, no i blada dupa!!!!! nic nie moge z tym zrobic moze ktos z was zna odpowiedz na moje pytanie? jak wgrac spowrotem wina, lub jak pokazac systemowi dysk? moze zrobie flash biosa wiem tez ze moze to byc problem ze sterownikiem dysku ktorego win nie posiada, pomozcie czy jest jakies wyjscie z sytuacji a zlodziejom zz microsoftu nie dam sobie narzucic oprogramowania jakie mam uzywac!!!! czyz to nie jest zamach na moje prawa obywatelskie!!!!
    pozdrawiam milosników wolnego oprogramowania!!!!!

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    HP, IBM, Sony... czesto maja partycje tzw 'utility' - z tej partycji moge zainstalowac swiezego wina z kompletem sterownikow w bardzo krotkim czasie, praktycznie bez jakichkolwiek CD, itd...

    Najczesciej ta partycja jest ostatnia partycja na dysku, w Linuxie zglasza sie jako typ 12, Windows jej nie widzi... no chyba ze recznie przypiszesz tej partycji literke. Jesli ja usunales to nie ma problemu w sumie - musisz miec CD aby zainstalowac winde teraz. Nie rozumiem tylko dlaczego twierdzisz ze nie da sie zainstalowac windy - sam wiele razy takie instalacje robilem i nigdy zadnych problemow.

  3. #3
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    swinoujscie
    Postów
    3

    Domyślnie

    czy mogłys mi powiedziec jak mam pokazac windzie ten dysk , bo cały czas przed rozpoczeciem instalowania tzn, po wyszukiwaniu wczesniejsze3j wersji systemów pojawia sie komunikat ze brak jest zainstalowanych dyskow twardych lub nie sa podłaczone, jak mam to zrobic zeby winda je zobaczyła? prosze cie bardzo o pomoc

  4. #4
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    swinoujscie
    Postów
    3

    Domyślnie

    a partycje "utilyty" jak mowisz usunąłem i nie powinno byc problemu, prawda?

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Tzn problem moze byc gdy ja usunales :-)

    Cala zabawa z partycjami utility polega na tym, ze czesto zawieraja software, ktory ulatwia a czasami wrecz umozliwia instalacje systemu operacyjnego. Jesli na przyklad masz dysk SATA w laptopie i jakims cudem taka wersje windowsa, ktory nie poznaje SATA (dziwne ale mozliwe) to wtedy nie ma mocnych abys go zainstalowal. Partycja utility jest najczesciej startowana z poziomu BIOSu, czesto po wcisnieciu specjalnego przycisku w laptopie - IBM ma swoj podluzny przycisk ThinkVantage i wtedy masz menu co dalej.

    Ja na swoim IBM'ie mam wlasnie tam pelna instalke windows xp pro z kompletem sterownikow i oprogramowania. Dzieki temu bez jakiejkolwiek plyty CD/DVD moge zreinstalowac windowsa - doprowadzic go do stanu fabrycznego. Akurat w przypadku tej laptopow IBM z serii X (subnotebooki - moj ma raptem 1.35kg), taka partycja to koniecznosc - te laptopy nie maja napedu CD :-) a nie kazdy kupuje od razu zewnetrzny naped na USB.

    Niemniej usuniecie tej partycji nie ma wiekszego wplywu na przebieg instalacji systemu, poza tym ze straciles najblizsze zrodlo sterownikow do swojego kompa
    Zaczynasz wiec instalke od zera, startujac system z plyty CD. Jesli podaje ze nie znaleziono dyskow to mozliwe ze podczas ladowania instalatora przydaloby sie zaladowac dodatkowe sterowniki - pamietam ze trzeba cos wcisnac... jakies F8 czy F10... na dole w pasku statusu w tekstowym instalatorze windows bedzie podane co...
    Po zainstalowaniu systemu bedziesz musial ze strony producenta pobrac sterowniki do wiekszosci urzadzen jesli windows ich nie rozpozna.

    Ot tyle w temacie partycji Utility. Dobra lekcja dla wszystkich czytajacych - jesli macie w swoich laptopach takie partycje, upewnijcie sie ze macie jej kopie (ghost albo podobna) lub jeszcze lepiej bootowalny obraz w postaci plytki DVD... Czesto na tych partycjach jest software do wypalenia wersji CD/DVD calej partycji utility. Na prawde warto poswiecic te pol godziny czasu!

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj