Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 13

Temat: Routing dynamiczny (RIP) za pomocą Quaggi - Virtualbox

  1. #1
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie Routing dynamiczny (RIP) za pomocą Quaggi - Virtualbox

    Witam,

    Poniżej przedstawiam sposób realizacji routingu dynamicznego (RIPv2) mając do dyspozycji jednego w miarę wydajnego klamota.

    Nie wiem czy kogoś to w ogóle zainteresuje, ale postanowiłem się podzielić wrażeniami, głównie dlatego, że z reguły to właśnie ja zawracałem tyłek a to o kontynuację kursu Perl’a, a to o tutorial z Dynamipsa…czas coś zrobić samemu (no może prawie samemu)…

    Całość zrealizowana jest na procesorze Core 2 Duo i 4GB RAM-u i chodzi w miarę płynnie przy odpalonych jednocześnie 6 wirtualnych maszynach na VB…

    Do realizacji użyłem obrazu BT4 (zainstalowany) i oczywiście z doinstalowaną Quaggą, czyli oprogramowaniem pozwalającym zrealizować routing dynamiczny…

    Nie będę opisywać sposobu instalacji i podstawowej konfiguracji Quaggi, ponieważ to wszystko jest dostępne w dokumentacji i licznych tutorialach. Jak ktoś będzie miał pytania to służę pomocą…o ile oczywiście będę w stanie pomóc…

    Poniżej przedstawiam schemat zaprojektowanego przeze mnie układu:



    Poszczególne interfejsy routerów konfigurujemy (zgodnie z zaleceniem dokumentacji Quaggi) albo tradycyjnie jak w każdym linuksie, albo za pomocą demona o nazwie Zebra dostępnego po zainstalowaniu Quaggi osobiście polecam ten drugi sposób) . Poniżej zrzut z konfiguracji przykładowego interfejsu jednego z routerów za pomocą demona Zebry.



    Jak widać sposób konfiguracji do złudzenia przypomina IOS obecny w sprzęcie marki CISCO. Dzięki temu można zaliczyć pierwsze przedbiegi w konfiguracji zaawansowanych urządzeń sieciowych. Pomocne przy konfiguracji jest korzystanie z klawisza TAB przy wpisywaniu poleceń, który podobnie jak w linuksie dopełnia polecenie.

    Po skonfigurowaniu wszystkich interfejsów czas na wybranie dynamicznego routingu, który to możemy wybrać telnetując się na jeden z demonów Quaggi. Każdy poza Zebrą reprezentuje inny protokół routingu: RIP, OSPF, BGP, IS-IS…z oczywistych względów brak EIGRP (wyłączność CISCO jeśli się nie mylę).

    Ponieważ raczkuję w temacie routingu wybrałem chyba najprostszy protokół czyli RIPv2.

    Poniżej przedstawiam sposób jego konfiguracji:



    a tu przykładowy config jednego z routerów:



    Niedokończone komendy (cofigure term, ro, itp.) to oczywiście moje lenistwo wspomagane wspomnianym już klawiszem TAB. Poza tym można nie kończyć komend i wciskać enter…też działa (pod warunkiem że nie wymagają dokładnych parametrów jak np. adres_ip)

    c.d.n.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Komenda „network 192.168.30.2” to dodanie trasy sieci dostępnej na tym routerze. Analogicznie więc dodajemy wszystkie sieci jakie są bezpośrednio dostępne dla tego konkretnie routera. Można też dodać sąsiada za pomocą polecenia „neighbor adres_ip”. Pozostałe trasy wymienią między sobą wszystkie routery korzystając właśnie z protokołu RIPv2:



    Zgodnie z protokołem wymiana (aktualizacja) informacji pomiędzy routerami następuje co 30 sekund, więc ewentualna awaria któregoś z routerów powoduje czasami kilkuminutowe problemy ze zaktualizowaniem tablic routingu na wszystkich routerach w grupie multicastowej.

    Wynik komendy route –n na poszczególnych routerach przedstawia się następująco:






  3. #3
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie



    Poniżej wynik polecenia traceroute z jednego hosta do drugiego:



    Jak widać trasa wiedzie poprzez Router1 (192.168.40.2), dlatego też przeprowadzę symulację jego awarii (po prostu go wyłączę), aby sprawdzić reakcję układu:



    Po kilku minutach trasa zostaje zmieniona i puszczona przez Router3 (192.168.30.1). Zadziałała więc dynamiczna natura RIP-a.

    Po ponownym włączeniu Routera1 można także zauważyć jego ponowne przyłączenie do grupy multicastowej używając protokołu IGMP:



    To by było na tyle. Jeśli kogoś interesuje temat i ma jakieś pytania to postaram się udzielić wyczerpujących odpowiedzi, choć szczerze mówiąc liczę na osoby bardziej doświadczone. Mile widziana konstruktywna krytyka.

    W niedalekiej przyszłości planuję spróbować podobne rozwiązanie na IPv6 (RIPng) i wtedy z pewnością pomoc się przyda. Poza tym jeśli się uda chciałbym spróbować połączyć podobny układ z Dynamipsem. Dlatego tym bardziej liczę, że @tom znajdzie kiedyś trochę czasu na tutorial.

    Jeśli zmarnowałem swój czas…trudno (ja się sporo nauczyłem), jeśli komuś się przyda…świetnie.

    Pozdrawiam

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Jak dla mnie rewelacja - pokazales ze:
    1. da sie zrobic
    2. da sie zrobic samemu
    3. da sie zrobic na jednym kompie
    4. RIP dziala i ma sie dobrze... idealny do malych w miare prostych sieci gdzie mozna sobie pozwolic na nawet pare minut przerwy...

    Tak trzymac!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    Dobra robota;
    mogę polecić od siebie do tego typu eksperymentów narzędzie:
    Packet Tracer produkcji CISCO.
    ***********
    * markossx *
    ***********

  6. #6
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Dzięki Panowie!

    mogę polecić od siebie do tego typu eksperymentów narzędzie:
    Packet Tracer produkcji CISCO.
    na pewno spróbuję

    Póki co w wolnym czasie będę próbował rozbudować powiedzmy taki układ jak powyżej o chociaż jeden router na Dynamipsie, więc jak tylko mi to ruszy to podzielę się wrażeniami i ew. screen'ami

    Pozdrawiam

  7. #7
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    @lojciecdyrektor

    Dobra robota, oby takich prac wiecej. Wiem wiem ze cos obiecalem i jest mi troche glupio. Niestety ostatnio mam troche przerabane jesli chodzi o wolny czas, niestety w pracy zawodowej wiele sie dzieje i ledno co sie z tym wyrabiam. Resztki wolnego czasu poswiecam na zycie prywatne, a nie ma tegozbyt wiele. Nie wiem kiedy sie to zmieni, ale obecnie to najczesciej przychodzi sie na 7 do pracy i wychodzi o 22 Jak sie sytuacja w firmie ustabilizuje to siade i tak jak mowilem postaram sie cos przygotowac.
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

  8. #8
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom Zobacz post
    Wiem wiem ze cos obiecalem i jest mi troche glupio. Niestety ostatnio mam troche przerabane jesli chodzi o wolny czas, niestety w pracy zawodowej wiele sie dzieje i ledno co sie z tym wyrabiam. Resztki wolnego czasu poswiecam na zycie prywatne, a nie ma tegozbyt wiele. Nie wiem kiedy sie to zmieni, ale obecnie to najczesciej przychodzi sie na 7 do pracy i wychodzi o 22
    Nie ma o czym mówić, sam miałem swój temat rozwinąć i nie dałem rady (głównie brak czasu zaważył).

    Cytat Napisał tom Zobacz post
    Jak sie sytuacja w firmie ustabilizuje to siade i tak jak mowilem postaram sie cos przygotowac.
    Byłoby świetnie, gdybyś znalazł czas kiedyś. Próbując połączyć powyższy układ z Dynamipsem napotkałem na dość dziwne i niespodziewane problemy (m.in.sztormy zduplikowanych pakietów), niezależnie czy pomiędzy Dynamipsem, a routerami z Quaggą był RIP czy też statyczny routing.

    Brakło doświadczenia...i pewnie wiedzy.

    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Witam Kolegów, może Wy mi pomożecie... Próbuje zainstalować pakiet Quagga na Debianie ale zaraz po poleceniu
    ./configure wyskakuje mi błąd:

    configure: error: GNU awk is required for lib/memtype.h made by memtypes.awk.
    BSD awk complains: awk: gensub doesn't support backreferences (subst "\1")


    Wybaczcie jeżeli to coś oczywistego ale w linuxie stawiam pierwsze kroki.
    Z góry dziękuję za każdą pomoc.

  10. #10
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał kabe Zobacz post
    Wybaczcie jeżeli to coś oczywistego ale w linuxie stawiam pierwsze kroki.
    Z góry dziękuję za każdą pomoc.
    W takim razie dlaczego nie skorzystasz z apt-get? Instalacja ze źródeł może Cię sporo nauczyć, ale i nerwy możesz stracić...

    Poza tym wpisując wyskakujący u Ciebie błąd w googlach jest kilka prób rozwiązania problemu...

    Pozdrawiam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj