Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 14

Temat: Tunele VPN i inne diably - czym to sie je...

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie Tunele VPN i inne diably - czym to sie je...

    Hej!

    W sumie ciezko mi powiedziec gdzie ten watek powinien trafic - czy do bezpieczenstwo, czy tutaj czy jeszcze gdzies indziej... a wiec niech bedzie tutaj

    Czesc 1
    Chcialbym mniej zorientowanym opisac w skrocie co to jest VPN, czym sie rozni od innych tuneli IP-IP, jak mozna go zrealizowac, itp. Na poczatku zaznacze ze moja wiedza nie jest w tej dziedzinie niewiadomo jaka - po prostu jestem od dluzszego czasu uzytkownikiem, mam pewne doswiadczenie w 'oszukiwaniu' sieci poprzez tunelowania polaczen na rozne sposoby i tyle.

    Cechy wspolne...

    Zarowno VPN jak i inne tunele IP-IP sluza laczeniu dwoch punktow w sieci za pomoca wirtualnego polaczenia realizowanego np. przez siec rozlegla (chocby internet). Obie polaczone w ten sposob sieci beda zachowywac sie tak jakby byly polaczone fizycznie kablem a ruch miedzy nimi (po odpowiednim ustawieniu routingu - tak jak dla zwyklego fizycznego kabla) bedzie przekazywany naszym wirtualnym tunelem. Mozna dzieki temu polaczyc na przyklad biuro w katowicach z biurem w otwocku albo gdziekolwiek indziej gdzie jest internet i stworzyc siec 'lokalna' w ktorej beda sie widzialy wszystkie windowsy (jedno otoczenie sieciowe, itd) i dzialaly wszelkie cuda - jesli oczywiscie admin nie wytnie na firewallu

    VPN - Virtual Private Network
    Polaczenie jest szyfrowane w locie za pomoca wybranego algorytmu (DES, 3DES, ESP, itd). Autoryzacja partnerow tez opiera sie na metodach kryptograficznych - moze to byc wspoldzielony klucz sesji, moze to byc certyfikat SSL - zalezy od implementacji. Protokoly przyjete do realizacji uslugi VPN sa rozne - np. PPTP, IPSec, L2TP. Po szczegoly odsylam do Wikipedii... Zestawione polaczenie jest przezroczyste...


    Powyzej zrzut z mojego domowego routera - jak widzicie 4 sieci (tylko tam gdzie musze miec dostep). Musialem jednak zaslonic nazwy polaczen (mi one sporo mowia, Wam niekoniecznie), adresy drugiego konca tunelu oraz fragmentu pul adresowych dostepnych dla mnie po drugiej stronie.

    Wszystkie polaczenia powyzej w standardzie IPSec, szyfrowane DES w locie i autoryzowane skrotem SHA1 z ustalonego hasla. Jak widzicie polaczenia sa do sieci z adresami prywatnymi oraz z publicznymi. Zakladajac ze w domu mam sieci 192.168.0.0/24 to kazda z sieci docelowych jest niejako bezposrednio podlaczona do mojego routera - on wie ze przez ten tunel VPN ma przesylac pakiety do tych sieci.

    Co mi to daje? Wiadomo ze do adresow 10.x.x.x nie ma dostepu ze swiata - ale ja moge sie dostac, sa niejako podpiete do mojego routera... Co mi da VPN do sieci z publicznymi IP? Na przyklad dostep do SMTP na porcie 25 a nie na 465 (SMTP z SSL) do wysylania poczty - po prostu polaczenia przychodzace przez VPN moge osobno ustalac jaki ruch zezwalam - osobne ustawienia firewall'a.
    Po podlaczeniu sie do ktoregos z systemow do ktorego dostep mam przez VPN jesli kaze wyswietlic skad sie lacze to nie bedzie to moj publiczny IP ktory jest na routerze - bedzie to adres mojego komputera w mojej domowej sieci LAN. Na przyklad serwer majacy tylko adres publiczny nie moze ping'owac mojego komputera w domu, jednak majac VPN jak wyzej taka mozliwosc juz jest (jesli firewall zezwala), tak wiec na drugim koncu tunelu komputery zawsze zobacza mnie jako 192.168.0.nnn

    Najczestsze bledy dotyczace VPN

    1. VPN to tylko wirtualny kabel ktory moze zapewnic szyfrowanie ale to NADAL TYLKO 'KABEL'
    2. VPN nie jest recepta na wszystko
    3. VPN nie jest darmowy - ma swoja cene - kodowanie danych zmniejsza wydajnosc transmisji
    4. VPN to nie synonim zaufania do zdalnej sieci - to droga miedzy dwoma sieciami z ktorej skorzysta wlamywacz by wejsc do Ciebie 'od kuchni' - ZAWSZE uzywaj firewall'i do filtrowania ruchu VPN


    Czesc 2.
    Tunele IP-IP - przyklady

    Inne mozliwosci tunelowania sa miej lub bardziej zwiazane ze standardami przemyslowymi i maja oferuja rozne poziomy bezpieczenstwa. Najprostsze tunelowanie to tunelowanie poszczegolnych portow przez SSH (nawet z poziomu putty) ale to sa tylko pojedyncze porty. W dalszej czesci opisu nie bede zajmowal sie w ogole kwestia komputerow z systemem Windows - moim skromnym zdaniem szkoda czasu...

    VTUN
    Bardzo fajny spoob tunelowania polaczen. Umozliwia nam stworzenie wirtualnej sieci. Wymaga aby minimum jeden komputer posiadal legalny adres IP. Dla kazdego tunelu tworzona jest osobna wirtualna karta sieciowa o nazwie tunN. Oczywiscie program wymaga zaladowania modulu tun (tun wkompilowany w kernel na stale nie zawsze dziala - lepiej miec modul).
    Mozliwosci: tunele w protokole TCP, UDP, tun (emulacja pelnego protokolu ethernet, surowe gniazda), tty (np polaczenia PPP), kompresja, szyfrowanie - zapraszam do opisu...
    Opis: http://www.vtun.info/
    Moja opinia: sam czasami uzywam... jesli macie kogos kto udostepni Wam jeden adres IP ze swojej puli to nawet bedac za NAT'em (nawet wielokrotnym!) mozecie miec publiczny IP udostepniony przez znajomego. Nalezy jednak pamietac, ze aby calosc zadzialala trzeba ustawic odpowiednio routing i przekazywanie pakietow (lancuch FORWARD).

    stunnel
    Mozliwosci: narzedzie do tworzenia tuneli szyfrowanych SSL, doslownie wrapper - mozna zmusic kazda aplikacje aby gadala przez SSL nawet jesli sama tego normalnie nie wspiera
    Opis: http://www.stunnel.org/

    iproute
    Mozliwosci: poza doskonala funkcjonalnoscia do ustawiania parametrow interfejsow sieciowych, ich stanu i tablic routingu pakiet iproute umozliwia rowniez tworzenie polaczen punkt-punkt poprzez internet - oba konce tunelu wymagaja jednak publicznych adresow IP.

    Inne projekty w tej dziedzinie
    :
    • 6tunnel
    • corkscrew
    • freenet6
    • l2tpns
    • nstx
    • openswan
    • openvpn
    • pptp-linux i pptpd
    • udptunnel


    Wady i zaletyu rozwiazan innych niz VPN:
    Zdania sa dosc podzielone - jedni wola VPN w standardach IPSec, L2TP, itp. Pozostali wola rozwiazania ze tak powiem prostsze. Roznica polega na poziomie bezpieczenstwa, latwosci konfiguracji, wymaganiach.
    VPN moze byc kodowany lub nie (wtedy zapewnia jedynie autentycznosc), niektore z pozostalych rozwiazan tez dostarczaja kodowanie, inne nie. Jedne beda tunelowac wszystko (pelen ruch IP), inne jedynie pojedyncze porty.

    Zawsze wybierajcie technologie do swoich potrzeb a nie na sile naginajcie potrzeby aby zalatwic je za pomoca technilogii ktora jest dla was latwiejsza w zastosowaniu!

    Niektore z wymienionych wyzej projektow sluza wlasnie do zestawiania polaczen VPN ale ten fragment pozostawie celowo 'niedopowiedziany' aby zachecic do dalszej lektury we wlasnym zakresie.

    Na koniec przepraszam za potraktowanie po macoszemu pozostalych projektow - niestety brak czasu nie pozwoli mi ich opisac...
    Ostatnio edytowane przez TQM : 03-03-2007 - 15:19

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe artykuł szkoda ze taki krotki .
    "dobrzy hakerzy są sławni na cały świat, ale o hakerach geniuszach nikt nic nie wie."

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Dzisiaj postaram sie dopisac reszte powyzej (tzn zamienie 'c.d.n.' dalszym tekstem)...

  4. #4
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Lightbulb

    ...

    ciekawy przypadek jest jak mamy pracownika z laptopem, który chce pracować z domu. a jest powiedzmy w sieci osiedlowej, która jest za NAT.
    żyby pracownik mógł połączyć się z firmą via VPN musimy zrobić tunel pomiędzy adresem publicznym firmy a publicznym adresem sieci osiedlowej; czyli de facto robimy dostęp dla całego osiedla;
    laptopa gościa weryfikujem na FW za pomocą MAC na przykład i autentykujemy go za pomocą klucza - może tak być..?
    a jeśli ktoś podkradnie pracownikowi klucz to wrypie nam się do sieci (o macu nie wspominam nawet) - jak bezpiecznie przeprowadzić taki scenariusz..?

    pzdr.
    ***********
    * markossx *
    ***********

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Tutaj sie mylisz... Ja jako tzw. 'road-runner' ktory czesto podrozuje mam tez dostep do moich sieci gdziekolwiek jestem. Po jednej stronie jest fizyczny router - jesli jestem w domu to drugi koniec tunelu robi moj router w domu a jesli nie ma routera to kawalek oprogramowania. Autoryzacja nie jest na podstawie adresu MAC ani nic w tym stylu - to klucze podobne do SSL i haslo do inicjacji sesji. Jesli ktos ukradnie mojego laptopa to jesli go w koncu uruchomi (dodatkowe zabezpieczenia) to i tak musi odnalezc login i haslo do softu VPN aby zestawic polaczenie... Przy czym moje konto jest blokowane po 3 blednych polaczeniach wiec chybil trafil odpada.

    Co do otwarcia dostepu dla calej sieci osiedlowej - tez nie prawda, bo jesli masz router u siebie w mieszkaniu to i tak jestes po jego wewnetrznej stronie a jak masz software'owy VPN to jest to jak kolejna karta sieciowa (wirtualna) i ona dostaje adres IP przez DHCP z puli sieci docelowej i ustawia routing na sieci po drugiej stronie tunelu przez ta wlasnie karte VPN.

    Przyklad...

    Jestem w sieci TP S.A. i moj router ma IP 83.x.x.x, niech moj tunel VPN ma drugi koniec pod adresem y.y.y.y i obsluguje sieci 10.10.10.0/24, 10.10.11.0/25 i 192.168.0.0/24. Moja siec lokalna przy moim routerze niech bedzie 192.168.200.0/24 wiec jakbym chcial wyjsc normalnie do adresu 192.168.0.5 to router wypusci to polaczenie w internet robiac NAT... ale jesli mam podniesiony tunel VPN na karcie nazwijmy ja VPN1 to:

    moja sieciowka w laptopie ma adres 192.168.200.3
    karta VPN1 dostala przez DHCP (przez tunel) adres 192.168.0.211
    router ktory dostarcza mi VPN w firmie ma adres 192.168.0.1

    routing wyglad wiec u mnie tak:
    192.168.0.0/24 via 192.168.0.211 dev VPN1
    10.10.10.0/24 via 192.168.0.1 dev VPN1
    10.10.11.9/25 via 192.168.0.1 dev VPN1
    192.168.200.0/24 via 192.168.200.3 dev eth0
    0.0.0.0/0 (default) via 192.168.200.1 dev eth0

    Wszystko co idzie jako default idzie do routera ktory podpina mnie do TP i tam jest przerabiane przez NAT. Tunel VPN jest miedzy moim laptopem poprzez NAT na routerze do komputera y.y.y.y - on widzi mnie jako 83.x.x.x

    Jak wejdziesz do systemu po drugiej stronie (jakis serwer na przyklad) to on zobaczy cie nie jako 83.x.x.x tylko jako 192.168.0.211 :-) bo taki masz adres na karcie VPN1.

  6. #6
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    mniej więcej łapie o co chodzi...
    soft typu Cisco VPN Client ma się rozumieć...
    ***********
    * markossx *
    ***********

  7. #7

    Domyślnie

    Witam a ja mam takę pytanie a jak połączyć 2 komputery w rożnych sieciach osiedlowych bo niestety hamachi nie daje rady tzn. łączy się ale połączenie jest wolne pomimo ze internet po 1 stronie i 2 jest dosyć dobry

  8. #8
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    spróbuj Openvpn
    ***********
    * markossx *
    ***********

  9. #9

    Domyślnie

    Jak wejdziesz do systemu po drugiej stronie (jakis serwer na przyklad) to on zobaczy cie nie jako 83.x.x.x tylko jako 192.168.0.211 :-) bo taki masz adres na karcie VPN1.
    == Solitaire ==

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm, przyznam dość ciekawe zagadnienie.

    Apropos tematu. Ostatnio mam wielkie problemu z połączeniem P2P? ze znajomym w grze FIFA 16.
    Domyślam się, że to wina tego, iż oboje mamy wew. IP oraz zablokowane porty.
    Ja posiadam Internet w Play LTE, on z kolei od Łódzkiego dostawcy Toya.

    Co można w takiej sytuacji zrobić, bez generowania dodatkowych kosztów, aby ten problem połączenia rozwiązać? Dodam, że odpalenie na obu komputerach openvpn z tymi bazowymi VPN'ami na darmowych 2 GB transferu nic nie dało.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Linux czym to zjesc ?
    By Olonor in forum Linux
    Odpowiedzi: 7
    Autor: 02-05-2007, 15:43
  2. Putty... czym to sie je... ?
    By Olonor in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 13
    Autor: 12-28-2006, 13:33
  3. czym to sie je?
    By XoSiDoX in forum Kryptografia
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 06-24-2006, 18:43

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj