Pokaż wyniki 1 do 4 z 4

Temat: Znak zachęty w interpreterze poleceń.

  1. #1

    Domyślnie Znak zachęty w interpreterze poleceń.

    Witam.Mam następujące pytanie:w interpreterze poleceń powłoki(bash)zmieniam wartość zmiennej PS1 poleceniem: PS1="cos tam".Problem w tym,że chciałbym aby tekst znaku zachęty przeze mnie przypisany był widoczny również po ponownym włączeniu interpretera lub komputera.Czy jest taka możliwość?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    W katalogu domowym masz plik .bashrc oraz .bash_profile - nie pamietam ktory jest ktory :-) bo jeden ustawia zmienne dla sesji dzialajacych bez temrminala (czyli na przyklad jak uruchamiasz program ktory tak na prawde nie uzywa terminala ale bash odpala po to aby aplikacja miala co potrzebuje - glownie zmienne srodowiskowe) a drugi ustawia zmienne dla sesji gdy korzystasz z terminala.

    Ustawienie zmiennej wiesz jak sie robi, jednak aby zostala ona widziana do konca sesji musisz ja wyeksportowac (export ZMIENA=wartosc). Mozesz to wpisac do tych plikow.

    Generalnie:
    ZMIENNA=wartosc /usr/local/apache/bin/apachectl start - uruchomia apache'a ze zmienna srodowiskowa ZMIENNA o podanej wartosci ale zaden inny program jej nie zobaczy.
    export ZMIENNA=wartosc - ustawia zmienna tak ze bedzie widoczna dla wszystkich uruchamianych po tym aplikacji

    Ja z lenistwa podlinkowuje jeden plik do drugiego, dzieki temu gdziekolwiek zrobie zmiane bede mial to samo :-)

    cd; ln -sf .bashrc .bash_profile

    Ot lenistwo i skleroza razem wziete

  3. #3

    Domyślnie Inna metoda?

    Witam.Pańska metoda podziałała ale wypróbowałem inną(jestem początkujący więc mam nadzieję że Pan ją oceni).Otóż w bash'u wpisałem "set | grep PS1",później odszukałem tą linijkę w pliku .bashrc(w .bash_profile też szukałemzmieniłem jej wartość i zapisałem.Czy taka zmiana nie wpłynie w jakiś sposób źle na system?

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Na pewno nie wplynie zle... generalnie jest to zmienna srodowiskowa i dotyczy ona scisle promptu wiersza polecen. Moze i jakis program z tego korzysta ale ja nigdy sie z tym nie spotkalem :-) wiec spokojna glowa.

Podobne wątki

  1. problem w wierszu poleceń
    By mate00 in forum Windows
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 02-10-2007, 12:22

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj