Pokaż wyniki 1 do 4 z 4

Temat: pamiec DNS

  1. #1
    Zarejestrowany
    May 2008
    Postów
    534

    Domyślnie pamiec DNS

    Zalozmy ze mam serwer dns. Dodaje jakas domeme xyz.
    Wyzsze serwery 'widza' moj serwer, (jak nazywa sie ten rekord ktory odsyla do innych serverow?). Teraz jest sobie jakas podsiec na 2 koncu swiata z wlasnym dns. I jakis user go odpyta o domene xyz, dostanie odpowiedz. Ale za chwile zmienie wpis w moim dns. I czy jak user tej sieci odpyta swoj dns poraz 2, to dostanie odswierzona odpowiedz, czy stara? I ile wynosi zazwyczaj ttl dnsa?
    A moze jest jakas flaga w ramce dns ktora zmusza serwer do odpytania zrodla /w co watpie, jest dns poisonong/.

    No i czy pisanie programu w zalozeniu 'niemozliwosci wytropienia serwera' opartego wlasnie na przerzucaniu na rozne serwery i aktualizacji ma sens?
    Czy jest jakies 'prawo' ktore moze wywalic moja domene xyz z serwera?
    Wiem ze sie da... Ale zalozmy ze nie bede stanowil zagrorzenia dla calej planety to czy to moga zrobic

    2. Jak sie ma sprawa dns na tcp? A tak woguje to po co jest tez na tcp, chyba zeby dos poszedl szybciej
    Ostatnio edytowane przez rip : 05-28-2008 - 15:52

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał rip Zobacz post
    I jakis user go odpyta o domene xyz, dostanie odpowiedz. Ale za chwile zmienie wpis w moim dns. I czy jak user tej sieci odpyta swoj dns poraz 2, to dostanie odswierzona odpowiedz, czy stara? I ile wynosi zazwyczaj ttl dnsa?
    Jak dobrze zauwazyles zalezy to od TTL. Generalnie koles nie pyta sie Twojego serwera tylko swojego - tego co mu wskazal ISP na przyklad. Ten serwer pyta dalej, i dalej i dalej az w koncu zapyta Twoj serwer albo ktos inny zapyta Twoj serwer i przekaze odpowiedz w dol calego lancuszka do usera wlacznie.
    Teraz kazdy z tych DNS'ow ktory posredniczyl w przeplywie zapytania zapamietuje sobie odpowiedz na wypadek gdyby ktos jeszcze o to samo pytal. Ta odpowiedz bedzie pamietana przez czas rowny TTL wlasnie. Jak TTL wygasnie i ktos ponownie zapyta o ten sam rekord, serwer DNS zacznie znowu poszukiwania.

    Ile wynosi TTL? W moich sieciach od 5 minut (widzialem mniej ale to sie mija z celem najczesciej) do 42 dni - ustawiane z dokladnoscia do 1 sekundy hihi.
    Dlatego wlasnie tak wazne jest, ze jesli mam TTL 7 dni i wiem ze bede zmienial w przyszlym tygodniu adres IP tej maszyny to musze co najmniej 7 dni przed zmiana obnizyc TTL do powiedzmy 1h. W przeciwnym wypadku czest serwerow bedzie zglaszac stare IP swoim klientom (bo TTL jeszcze nie wygasl) a ci co pytali pozniej beda miec nowe IP - w praktyce oznacza to, ze musze utrzymywac on-line 2 serwery i synchronizowac content miedzy nimi (a u mnie aktualizacje sa kilkadziesiat razy dziennie jesli nie czesciej).

    Krotki TTL, zmiana IP, jak dziala to pozniej podnosimy TTL...

    Cytat Napisał rip Zobacz post
    A moze jest jakas flaga w ramce dns ktora zmusza serwer do odpytania zrodla /w co watpie, jest dns poisonong/.
    Zmusic serwer do ponownego odpytania gdy TTL nie wygasl? Hmmmm... restart serwera najczesciej

    Cytat Napisał rip Zobacz post
    No i czy pisanie programu w zalozeniu 'niemozliwosci wytropienia serwera' opartego wlasnie na przerzucaniu na rozne serwery i aktualizacji ma sens?
    Nie bardzo... sa gotowe uslugi gdzie firma daje DNS z krotkim TTL i gwarantuje za odpowiednia oplata ze nie zdejma domeny z DNSow Jak myslisz... jak botnety wiedza gdzie jest serwer C&C? Dokladnie tak!

    Cytat Napisał rip Zobacz post
    Czy jest jakies 'prawo' ktore moze wywalic moja domene xyz z serwera?
    Wiem ze sie da... Ale zalozmy ze nie bede stanowil zagrorzenia dla calej planety to czy to moga zrobic
    j.w. - zaleznie gdzie znajduje sie serwer DNS i firma/podmiot go prowadzacy.

    Cytat Napisał rip Zobacz post
    2. Jak sie ma sprawa dns na tcp? A tak woguje to po co jest tez na tcp, chyba zeby dos poszedl szybciej
    TCP jest uzywane TYLKO do transferu stref, nie jest uzywane do odpowiadania na zapytania o rekordy... poza tym wyobrazasz sobie ze max 16 tzw. root-server'ow mogloby obsluzyc caly ruch na swiecie gdyby uzywalo TCP zamiast UDP? Ja tego nie widze...

    Ostatnio rozmawialem z inzynierami naszego dostawcy uslug DNS'owych i kolesie bardzo ciekawie opowiadali jak te root-servers sa zrobione (sami prowadza jeden z nich)... wiem ze DDoS na te serwerki bylby cholernie trudny a praktycznie ehmmm... niewykonalny. Moze by je zmulilo ale nie doprowadzilo do padaczki.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    May 2008
    Postów
    534

    Domyślnie

    a kiedy powstaly 3 nowe root'y? Zawsze uwazalem ze jest ich 13.

    Jak myslisz... jak botnety wiedza gdzie jest serwer C&C? Dokladnie tak!
    Dlugo sie nad tym zastanawialem, i rozne ciekawe pomysly przychodzily mi do glowy. No ale jesli sa firmy ktore nie zdejma domeny, to sprawa prosta .


    Ale ten ttl mnie troche niepokoi =/
    skoro mowisz ze 7 dni... A ja raczej sie nie bede bawil w zmiane dnsow ofiary CHOCIAZ jest przeciez plik hosts /bad idea /

    Ale jakby napisac wlasna obsluge protokolu dns i recznie pobierac odpowiedzi z serwera ktory nie zmieni ip... A co jesli zmodyfikuja pakiet dodajac jakis rekord? Also bad idea


    No coz, 42 dni to ciut za duzo.


    Ale zaraz zaraz, wiele razy gralem w gry sieciowe gdzie serwer byl ze zmiennym ip. Host byl afair na dnsach no-ip.com a nikt nie zglaszal problemu ze sie nie moze polaczyc. Na kilka tysiecu osob ktos musial byc za natem. No ale pewnie 5 min ttlu starczy. A to duzo za dlugo.

    Gdybym pisal botnet, to moze dzien w te czy we wte niemialby znaczenia, ale ja chce napisac cos troche innego, gdzie kazda sekunda ma znaczenie.

    Jakies rady?

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Jest 13 ale w pojedynczy pakiet protokolu DNS mozna max upakowac 16 o ile pamietam - stad taka wartosc... napisalem max 16

    TTL 42 ustawiam na takich rzeczach jak max TTL dla SOA itd... dla A, CNAME, MX, TXT ustawiam od 1 do 7 dni, zaleznie od tego jaka jest zmiennosc domeny (poza tym place za kazde zapytanie - na jednej domenie mam prawie 1mln zapytan miesiecznie a TTL ma 3 dni tam). Jesli planuje migrowac hosty itd to stopniowo obnizam TTL - jesli byl 1 dzien to na 2 dni przed obnizam do 1h, na 2h przed obnizam do 5 minut... pozniej robie zmiane i jak calosc dziala ladnie to podnosze TTL do gory.

    no-ip.info pozwala na aktualizacje albo co 5 minut (to jest minimum, czesciej sie nie da chyba ze pod *NIX'em - tam jest skrypt i mozna go zmienic, albo za pomoca demona co sam zglasza jak zmieni sie IP o czym on wie z loga PPP na przyklad). Jesli TTL jest za krotki to wiele serwerow go ignoruje i ustawia swoj TTL wpisujac rekord do cache - spotkalem sie z tym pare razy - wielcy ISP wymuszaja swoj TTL wiec nie ma znaczenia czy dasz 5 minut czy 12h... i tak bedzie tyle ile powiedzial ISP.

    P.S.
    W wypadku botnetow mowimy o TTL w granicach 30-300 sekund a nie o dniach... taki serwer C&C (tez zombie nawiasem mowiac) mozna latwo wyciac wiec botnet musi miec nowy C&C wtedy...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. Rewolucyjna pamiec masowa
    By gogulas in forum Off Topic
    Odpowiedzi: 0
    Autor: 03-29-2008, 11:08
  2. DNS i wysokie porty UDP
    By yoshi37 in forum Linux
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 02-28-2008, 18:01
  3. DNS Hacking a obrona
    By todziu in forum Security
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 02-26-2008, 07:49
  4. Jak szyfrować (i przekierować) zapytania i odpowiedzi DNS?
    By Nikow in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 2
    Autor: 02-11-2008, 09:30
  5. Konfiguracja DNS
    By szpuni in forum Linux
    Odpowiedzi: 0
    Autor: 10-12-2006, 18:24

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj