Pokaż wyniki 1 do 10 z 10

Temat: Huawei E5830 - T_Mobile

  1. #1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Małopolskie
    Postów
    31

    Question Huawei E5830 - T_Mobile

    Internet bezprzewodowy w T-Mobile, urządzenie Huawei E5830

    Po wykonaniu "traceroute" do dowolnego adresu w świecie, otrzymuje skok przez 6 adresów "z puli prywatnych" tj:

    Kod:
    192.168.1.1

    i

    Kod:
    10.9.232.33 
    10.9.232.34 
    10.9.232.18 
    10.9.232.13 
    10.9.236.1 
    10.9.236.222
    następnie:

    Kod:
    xxx-atm3-9-3.eranet.pl (xxx.xxx.xxx)
    i dalej po wyjściu z sieci - aż do właściwego adresu.

    Pytanie brzmi - czy adresy zaczynające się 10.9.xxx.xxx to urządzenia (przekaźniki) dostawcy przez które łączy się z xxx-atm3-9-3.eranet.pl (xxx.xxx.xxx)
    -sS -sU -T4 -A -v -PE -PP -PS80,443 -PA3389 -PU40125 -PY -g 53 --script all

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Na 99% tak, bo sa to prywatne adresy wg RFC1918 i takie nie powinny pokazac sie na internecie, wiec ewidentnie calosc leci po prywatnej puli i na koncu na wyjsciu do internetu robiony jest NAT.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Małopolskie
    Postów
    31

    Question

    Zakładam że urządzenia mają jakiś interface sieciowy - jeżeli mają przydzielone adresy IP, muszą również posiadać adresy MAC.

    (Z czystej ciekawości) przeleciałem adresy nmap'em - dowiedziałem się jedynie że żyją, nic więcej.

    To jakieś urządzenia przekazujące pakiety, pełniące rolę wzmacniaka które generują na nowo czysty sygnał ? W sumie odległości spore.
    -sS -sU -T4 -A -v -PE -PP -PS80,443 -PA3389 -PU40125 -PY -g 53 --script all

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    1. te urzadzenia nie musza miec adresow MAC pomimo tego ze maja adresy IP - kto powiedzial ze to sa urzadzenia ethernetowe?
    2. dalej niz pierwszy hop z traceroute'a i tak MAC'a nie odczytasz, nawet jesli taki istnieje - to moga byc zwykle routery i nic wiecej...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał syngress Zobacz post
    Kod:
    10.9.232.33 
    10.9.232.34 
    10.9.232.18 
    10.9.232.13 
    10.9.236.1 
    10.9.236.222
    Ciekawe po cholerę tyle routerów po drodze... Ma ktoś jakąś teorię?

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Oj to nie widziales na prawde powalonych sieci TV kablowych... ktore dawaly userom publiczne IP a robily wewnetrznie routing po prywatnych adresach - 10 hopkow po drodze z czego 3-5 mialo adresy 10.x.x.x i to jak robiles traceroute do klienta ktory mial publiczny, routowalny IP... i tam nie bylo mowy o NAT ani nic... po prostu uzywali RFC1918 do routingu publicznych adresow - chore!

    Teoria co do ilosci routerow - masz regiony, kazdy BTS ma swoje centrum sterowania (nie pamietam jak one sie nazywaja) i tam wychodzi ruch... dalej leci agregacja w gore... siec nie ma struktury gwiazdy nawet lokalnie, tzn moze ale nie musi... ruch moze byc przekazywany na zasadzie lancuszka... podaj dalej. W ten sposob masz agregacje geograficzna i na koncu masz jakies tam IP gdzie jest NAT.
    Bedac jeszcze w PL (pare lat temu) zauwazylem ze normalka jest to, ze cale miasto wielkosci Krakow, Wroclaw, Poznan, itp ma do uzytku raptem 3-5 adresow IP na wszystkich userow w miescie i promieniu kilkunastu/kilkudziesieciu kilometrow od miasta. W sumie to nie ma znaczenia, tak dlugo jak siec dziala i jest w stanie obsluzyc caly ruch.
    Ostatnio edytowane przez TQM : 08-31-2011 - 10:23
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Małopolskie
    Postów
    31

    Lightbulb

    Zrobię mały test - przemieszczając się spróbuje odpalać w większych odstępach czasu traceroute'a - jeśli dobrze to zrozumiałem - w miarę kiedy nastąpi zmiana nadajnika, powinny się zmienić (przynajmniej częściowo) adresy IP ..

    kto powiedzial ze to sa urzadzenia ethernetowe?
    Tak z góry założyłem, IP zaczyna się za siecią radiową, ponoć na węźle (Gateway GPRS Support Node).

    Ciekawe po cholerę tyle routerów po drodze... Ma ktoś jakąś teorię?
    Jak wygląda standardowe przejście paczek przez taką sieć ?
    Modem bezprzewodowy wysyła pakiety do najbliższego nadajnika z którym ustanowił połączenie. Nadajnik (no właśnie ?) przerzuca paczki przez inne nadajniki do miasta w którym dostawca ma postawiony serwer podpięty fizycznie do sieci
    -sS -sU -T4 -A -v -PE -PP -PS80,443 -PA3389 -PU40125 -PY -g 53 --script all

  8. Domyślnie

    Zadawane przez was pytania to podstawy działania sieci GSM. Podstawą do zrozumienia złożoności tego systemu jest znajomość pojęć: BTS, BSC i PCU oraz circuit switching. Odsyłam do lektury:

    Amazon.com: An Introduction to GSM (Artech House Mobile Communication Series) (9780890067857): Siegmund M. Redl: Books
    GSM For Dummies

    po cholerę tyle routerów po drodze
    Nie rozumiem, dlaczego ton arogancji jest wpleciony w to pytanie. Brzmi ono tak, jakby autor był oburzony obecnymi rozwiązaniami. Mimo to spieszę z odpowiedzią. Szczegóły na temat każdego z wymienionych podpunktów można znaleźć tutaj.
    • Centralizacja systemu,
    • system naliczania opłat,
    • kontrola przesyłu danych - bez centralizacji nie można sprawdzić, czy jeden telefon nie jest 2x podłączony,
    • obniżenie kosztów - instalacja bramek wyjściowych, wynajem biur i opłacenie obsługi,
    • bezpieczeństwo - C.I.A. 3/3 muszą być spełnione,

  9. #9
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mad_Dud Zobacz post
    Nie rozumiem, dlaczego ton arogancji jest wpleciony w to pytanie. Brzmi ono tak, jakby autor był oburzony obecnymi rozwiązaniami.
    Absolutnie źle wnioskujesz... Nie oburzony, a zdziwiony... Nie wiem co insynuujesz..

    Za link dziękuję. Może kupię i poczytam w wolnej chwili...

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez lojciecdyrektor : 09-01-2011 - 10:59

  10. #10
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Oj to nie widziales na prawde powalonych sieci TV kablowych... ktore dawaly userom publiczne IP a robily wewnetrznie routing po prywatnych adresach - 10 hopkow po drodze z czego 3-5 mialo adresy 10.x.x.x i to jak robiles traceroute do klienta ktory mial publiczny, routowalny IP... i tam nie bylo mowy o NAT ani nic... po prostu uzywali RFC1918 do routingu publicznych adresow - chore!
    Nie do konca chore sam tak Tomku robilem. Po prostu jak kablowka miala malo adresow (powiedzmy tylko klase C) to szkoda mi bylo marnowac ta klase i dzielic ja na polaczeniowki /30 i reszte dla klientow. W najprostszym wariancie potrzebna ci jest jedna pomiedzy routerem, a CMTS-em. Jak jest cos bardziej rozbudowane to kilka Geeralnie najczesciej w takim wypadku robi sie tak ze cala infrastruktura to wlasnie "niepubliczne adresy"... klasa "publicznych" wpieta na interfejs CMTS-a dla modemow (klienci).... no i kolejna polaczeniowka z opem na publicznym adresie (ja dostajemy i tak od providera).... reszta to RFC1918....

    ot takie czasy jak brak IPv4


    Natomiast co do dzialania GSM/UMTS to jak ktos ma jakies pytania moge odpowiedziec - troche w tym siedze. Ewentualnie jak ktos jest bardziej ciekawy to cala specyfikacja jest dostepna tutaj: 3GPP od Layer 1 na radiu (TS 04.04) w gore...

    Ewentualnie mam tez troche wiedzy o systemie Flarion Qualcomm-a, taka ciekawostka dzialajaca w kilku krajach (np. T-Mobile Slowacja) jest to Flash OFDM - ktory juz X lat temu pozwalal na wiecej niz obecnie 3.5G Niestety z tego co wiem systemowi nie udalo sie przebic i sieci juz go nie rozwijaja.
    Ostatnio edytowane przez tom : 11-24-2011 - 07:35
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj