Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 12

Temat: Co wybrać??

  1. #1

    Domyślnie Co wybrać??

    Siema. Mam taki dylemat... Nie wiem co wybrać...Między Trubo Pascalem, a Delphi :/ Ponieważ Pascala uczyłem się... Znam pętle, instrukcje itd. , mniej więcej wiem jak je zastosować i nic innego nie umiem jak zrobić kalkulatora... I zacząłem się interesować Delphi... Zainstalowałem sobie Delphi 7 Personal , no i czytam różne ,,książki" online... Siedzę w nim chyba z 4 dni i mam wrażenie że więcej na nim zrobię (a mianowicie , zrobię program , który nie dał bym rady stworzyć w Pascalu) Oczywiście stworzę , jak będę umiał (Nauczę się). To jak? Co mi radzicie? Siedzieć dalej w Pascalu czy przejść już na Delphi? Tak jak mówiłem... Podstawy z Pascala już mniej więcej znam
    Chciałbym jeszcze dodać że chce wybrać kierunek Informatyka-Programowanie.
    (Jeśli temat nie jest w odpowiednim dziale proszę o przeniesienie)

  2. Domyślnie

    Znając Turbo Pascala będzie Ci łatwiej uczyć się Delphi (w końcu to object pascal...).
    Osobiście bym cię nauczył Turbo Pascala, a jakbym już go znał bardzo dobrze, to Delphi. Tak, to delphi dla zabawki
    Na początku słuchaj. Zabieraj głos jako ostatni. Ostatnie słowo jest więcej warte niż pierwsze.

  3. #3
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Tu i tam
    Postów
    147

    Domyślnie

    Uczyłem się Pascala przez rok w szkole, napisałem w nim prostą grę 2D jako prace semestralną. Nie wiem czemu sporo osób uważa, że dzięki Językowi Pascal łatwiej się łapie podstawy. Dla mnie dużo łatwiej zrozumieć warunki, pętle w c++ niż później w pascalu. Może nie chodzi tutaj o rozumienie jak działa warunek, tylko o samą składnię. Mieliśmy bardzo proste warunki do których nie potrzebne były 'begin i end;' a ja wciąż nie mogłem zrozumieć składni. Wówczas kiedy na własną rękę zacząłem się uczyć pascala zacząłem zastępować 'klamerki' na begin i end ;D Jednak sam proponuję, abyś poszedł w kierunku c++ lub php. Mi się duzo przyjemniej pisze w php niz w pascalu czy delphi być może dlatego że php nie posiada tak silnej typizacji co Pascal

    A jak już koniecznie Pascal czy Delphi wybierz Delphi, Pascal to stary język

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    To teraz kto mi odpowie dlaczego w szkolach nauke programowania zaczyna sie od Logo i Pascala a nie od C*, Delphi czy Javy? Jest ku temu bardzo dobry powod...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. Domyślnie

    logo? żeby zanudzać normalnych uczniów, zniechęcać, próbując coś pokazać tym mniej myślącym, którzy i tak mają to gdzieś.

    Logo to herezja
    Na początku słuchaj. Zabieraj głos jako ostatni. Ostatnie słowo jest więcej warte niż pierwsze.

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Herezja czy nie, Logo i Pascal sa po to aby nauczyc podstaw i sposobu myslenia jakby ktos tego jeszcze nie zauwazyl... dlatego nie ma C/C++/C# ani innych cudow - podstawy to podstawy...

    Cale szczescie juz nie meczy sie ludzi w BASIC'u... a moze szkoda?!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Tu i tam
    Postów
    147

    Domyślnie

    Tak rozumiem tylko, że u mnie koledzy uczą się zadanek na pamięć, bo nie radzą sobie z prostą logiką 'jak wybrać największą z pośród 3 podanych liczb'
    Oczywiście zadania na sprawdzianie są identyczne jak te które były już przerabiane...

    Jako podstawy mam rozumieć: jak działają pętle, warunki, case itp. ? Przecież w c i podobnych jest taki sam układ warunku czy pętli więc co takiego jest łatwiejsze w Pascalu, niż w C*

    Swoją drogą powinni uczyć jako drugi język Pythona, nauczyło by to ludzi pisać przejrzyście

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    True true :-)
    Dlaczego jestem przeciwnikiem C* do nauczania podstaw? Dlatego ze nie spotkalem jeszcze osoby ktora nie chcialaby od zaraz wprowadzac wskaznikow itd... a to wymaga glebszego wyjasnienia architektury i jak tylko zaczyna sie wyklad 99% uczniow sie gubi i juz nic z tego nie rozumie.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. Domyślnie

    Ja się zacząłem uczyć na samym początku C++ bo nikt mi nie powiedział, że to nie jest dobre na początek. Faktem jest, że ja bardziej sieci lubie, więc programowanie to u mnie... ehm, ehm... niom
    Od Pascala lepiej zacząć (tak żeby się go dobrze nauczyć) - tak.
    Brać się za Logo - nigdy! Twórcy chcieli dobrze (i chwała im za to), ale wyszło co wyszło...
    De facto moi koledzy (pozdrawiam!) też zaczynali od C++ i żyją ba, nawet nagrody zbierają :] (pozdro dla Krzyśka!)
    Aaale najogólniej to lepiej od Pascala
    Na początku słuchaj. Zabieraj głos jako ostatni. Ostatnie słowo jest więcej warte niż pierwsze.

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli mi radzicie zacząć od Pascala Właśnie mi o to chodzi że czytałem na różnych forach itd. że dalej w szkole jest podstawowym językiem Pascal
    Więc i tak będę musiał się uczyć Pascala i tak... I wiem dlaczego sądziłem że w Delphi wyjdą lepsze ,,efekty" niż w Pascalu :P Ponieważ nie powiem że Pascal jest łatwy bo nie jest... Po prostu przeczytałem cały kurs Pascala (,,Książki online") i myślałem że będę umiał pisać programy... I okazało się że tak nie jest :P Bo doszedłem do wniosku że muszę całe wakacje przekuć Pascala żeby coś sensownego umieć , i umieć zastosować w kodzie pętle czy instrukcję... Kurs nic mi nie da jak wykuję na pamięć... Muszę zacząć logicznie myśleć jak chcę napisać ,,jakiś" program Więc nie wiem... Powiedzcie mi co mam robić , doradźcie

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Autor: 10-16-2008, 20:38
  2. Jaki system wybrać?
    By ~SD in forum Linux
    Odpowiedzi: 16
    Autor: 08-30-2007, 16:38
  3. Jaką lustrzankę wybrać?
    By eMCe in forum Off Topic
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 04-26-2007, 14:16

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj