Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki 21 do 30 z 74

Temat: Raspberry Pi - pecet rozmiarów karty kredytowej - 25$

  1. #21
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ten post trafil w sedno sprawy...

    Komputer jakikowiek by nie byl jest ekonomiczny jesli jest specjalistycznie wykonany pod konkretne zastosowanie. Konsole sa przeznaczone do gier i sa produkowane masowo - identyczne urzadzenia, zero odstepstw itd. OS robiony pod konkretny sprzet aby wyciagnac z niego max wydajnosci. Dlatego konsole sa tak tanie, dlatego tez gry dzialaja na nich tak dobrze - bo sa robione pod jeden konkretny sprzet.
    W przypadku PC masz rozne wersje OS'u, rozne biblioteki i co najwazniejsze - zroznicowany sprzet. PC jest do zastosowan ogolnych, konsole sa do gier, dlatego tez jesli zamienic je miejscami to nigdy nie osiagnie sie tak dobrych wynikow.

    RasPi zostalo zaprojektowane jako tani komputer ktory pomoze w edukacji, pomoze w nauce programowania itd. Za te pieniadze prawie kazdego bedzie stac na zakup urzadzenia. Dodajesz do tego kabel HDMI albo DVI, dowolny wspolczesny monitor/telewizor, ladowarke od komorki (zaleca sie 1A, 5V z wyjsciem mini-USB) co kosztuje grosze... karta SD na OS, moze pen-drive... klawiatura i mysz... no dobra, prosty hub usb :-)
    Cena bedzie na prawde niska, cel osiagniety... mozna programowac, mozna miec dostep do internetu, mozna nawet odpalic cos bardziej zaawansowanego bo jest dosc mocny GPU (w porownaniu do reszty platformy). RasPi to nie maszyna do gier aczkolwiek wiele osob bedzie jej tak uzywac (albo jako media center).

    Podsumowujac kwestie konsola vs PC - pamietajmy ze prawidlowym podejsciem jest dobieranie narzedzia ktore najlepiej rozwiazuje problem a nie naginanie problemu aby uzyc konkretnego narzedzia :-)

    Ok, to ja czekam na RasPi. Ten tydzien bede dosc zajety ale w nastepnym mam wiecej luzu i wtedy wlasnie maja dostarczyc moje :-) Juz nie moge sie doczekac!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  2. #22

    Domyślnie

    Pomijając drobny fakt, że wszystkie (dwie) gry w jakie zdarza mi się grywać - StarCraft 2 i CounterStrike 1.6 - nie istnieją w wersjach na konsole. Jeśli chodzi o gry, dla mnie konsola to mebel.

    Jeśli chodzi o argument z monitorem 17 cali a telewizorem, to jest on spóźniony o jakieś 10-15 lat. Dzisiaj każdy telewizor ma hdmi i/lub vga.
    Ostatnio edytowane przez lame : 04-29-2012 - 17:14
    światło mądrości oświetla drogę z nikąd do nikąd

  3. #23
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #24
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    UK
    Postów
    360

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Po drugie, RasPi ma tylko 512MB RAM i nie da sie rozbudowac
    256MB a nie 512 - wczoraj dostalem maila, ze powiniem dostac moja sztuke przed koncem czerwca (zamowilem na poczatku marca)
    Atheros? - nanzwa mhata yangu

  5. #25
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Fakt, moj blad... 256MB RAM - SheevaPlug ma 512MB i gdyby nie to ze nawet szybka karta SD jest dosc powolnym medium, to calosc smigalaby o wiele wiele szybciej.

    Jak juz przetestuje to powiem Wam jak sie spisuje w porownaniu do innych urzadzen o malej mocy. Dla porownania mam:
    - Soekris 4801 - Geode @ 256MHz (zgodne z i386) i 256MB RAM, dysk to karta CF
    - SheevaPlug - ARM9E @ 1.2GHz, 512MB RAM, dysk na wewnetrznym Flash albo na SD

    Szukam jeszcze tabelki porownawczej sprzetu ktory dziala pod Linuxem i kosztuje smieszne pieniadze. Jak znajde to wrzuce - moze komus sie przyda.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #26

    Domyślnie

    Mi się przyda

  7. #27
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ha! Znalazlem :-)
    SheevaPlug jest pod PlugPC oraz jej modyfikacja jako pwniexpress ale bazowy sprzet jest ten sam - pwniexpress to SheevaPlug z paroma dodatkami.

    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  8. #28
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    UK
    Postów
    360

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Ha! Znalazlem :-)
    SheevaPlug jest pod PlugPC oraz jej modyfikacja jako pwniexpress ale bazowy sprzet jest ten sam - pwniexpress to SheevaPlug z paroma dodatkami.

    porownanie fajne, tylko jak z wiarygodnoscią.. z całego zestawu znam tylko malinke i wiem, że wersja za 25 $ nie ma ethernetu(nie ma wersja A, a ma wersja B - btw czy nie dziwne troche ze dodatkowy port USB i Ethernet w wersji B kosztuja 10$ wiececj?) a co z resztą?


    edit: do rapsberry gniazdo ram by się przydało koszt niewielki a ramu , jak to się mówi, nigdy za wiele..

    edit2: do zasilania rapsberry potrzeba nie mini tylko micro usb
    Ostatnio edytowane przez bemyself : 05-02-2012 - 22:06
    Atheros? - nanzwa mhata yangu

  9. #29
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Zgadza sie... micro usb - dowolna ladowarka do komorki ktora daje co najmniej 1A pokryje zapotrzebowanie z zapasem.

    Niespodzianka... dostalem maila ze dzisiaj moje RasPi zostalo wyslane - powinienem dostac jutro przed poludniem Nie moge sie doczekac ale wlasnie zdalem sobie sprawe ze zaposialem gdzies kabel HDMI... no coz - dupa i tyle.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  10. #30
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Ok, przesylka dotarla - to jest MALENSTWO!!! Miesci sie w dloni w sumie...

    Aby w ogole odpalilo trzeba wsadzic przygotowana wczesniej karte SD wiec szkoda czasu probowac jesli sie jej nie ma.
    Ja zaladowalem debian'a z obrazu ktory przygotowano. Okazalo sie ze moja sprytna malenka karta wifi nie dziala (musze skompilowac moduly lub wziasc inna karte, zaraz cos znajde, na razie ethernet podpialem).

    Domyslnie SSH jest wylaczone, wiec na start nawet trzeba podpiac pod TV albo cos aby to ruszyc, pozniej mozna miec juz zdalnie wjazd na RasPi.

    Kod:
    root@raspberrypi:/proc# cat cpuinfo
    Processor       : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
    BogoMIPS        : 697.95
    Features        : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls
    CPU implementer : 0x41
    CPU architecture: 7
    CPU variant     : 0x0
    CPU part        : 0xb76
    CPU revision    : 7
    
    Hardware        : BCM2708
    Revision        : 0002
    Serial          : 000000001ead47aa
    root@raspberrypi:/proc# cd
    root@raspberrypi:~# cat /proc/cpuinfo
    Processor       : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
    BogoMIPS        : 697.95
    Features        : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls
    CPU implementer : 0x41
    CPU architecture: 7
    CPU variant     : 0x0
    CPU part        : 0xb76
    CPU revision    : 7
    
    Hardware        : BCM2708
    Revision        : 0002
    Serial          : 000000001ead47aa
    Nie powiem, start ma blyskawiczny - wiecej powiem jak sprawdze... na razie mam sporo innych rzeczy na glowie
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj