Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 11 do 20 z 23

Temat: [Perl] Kurs Perl - cz.1 - wprowadzenie i podstawy

  1. #11
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    tworzysz plik hello.pl a w nim

    Kod:
    print "Hello world!\n";
    Pod windows nie musisz miec #!/usr/bin/perl, program jest tak banalny (nie ma zadnych zmiennych) wiec 'use strict;' jest zbedne - jedynie spowolni start programu.

    Piszac to samo pod Linuxem tworzysz plik o dowolnej nazwie a w nim

    Kod:
    #!/usr/bin/perl
    print "Hello World!\n";
    na pliku poznie 'chmod +x plik' i odpalasz jak kazdy inny program. Podajac 'perl -e' mialem na mysli ze to wpisuje sie w wierszu polecen - tak pod Windows jak i Linuxem. Co do kompilacji - to jezyk interpretowany. Co prawda da sie skompilowac jak ktos sie uprze ale o tym pomowimy pozniej - jak bedziemy nieco dalej z materialem.

    Jeszcze dla wyjasnienia - jaka jest roznica miedzy:
    Kod:
    print "Hello World!\n";
    print 'Hello World!\n';
    Pierwsze wyswietli tekst i zakonczy go znakiem nowej linii, drugie wyswietli doslownie Hello World!\n i nie przejdzie do nowej linii.
    Znaki formatujace jakie sa stosowane w Perlu to najczesciej:
    - \n (enter - Unix LF)
    - \r (karetka - DOS CR)
    - \r\n (CR+LF - tak zapisywany jest znak konca linii w dos/windows)
    - \t (tabulacja)

    bedziemy o tym dalej mowic przy wyrazeniach regularnych
    Ostatnio edytowane przez TQM : 04-19-2008 - 16:56
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  2. #12
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    polsza
    Postów
    747

    Domyślnie

    hed : tak samo tyle ze w wieruszu plecen (cmd) i musisz miec active perla

  3. Domyślnie

    No działa nareszcie ! Trzeba było tak od razu z tym ActivePerl'em :P
    www.lingubot.pl - projekt sztucznej inteligencji.

  4. #14

    Domyślnie

    Ja mam pytanie innego typu. Jaka jest szansa, procentowo, ze poradze sobie z pearl'em zaledwie liznowszy wczesniej pascal'a i sql'a? Narazie przeczytalem to co jest tutaj i ok. 1/2 pearlintro i zbytniej roznicy nie widze, wiec chyba bede czekal na kolejne teksty po polsku - bo te angielskie wlasnie udowodnily mi ze moj jezyk nie jest na tak swietnym poziomie jak mi sie wydawalo, niby z kontekstu lapie o co chodzi ale nigdy nie jestem pewien na 100% :P

  5. #15
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Kwestia nauki perla to raczej kwestia pewnego sposobu myslenia :-) i jesli ktos siadl i zaczal probowac to nie widzialem jeszcze nikogo kto by nie mogl sie nauczyc... Jedna uwaga tylko - jesli ktos jest z natury leniwy inauczy sie perla to pozniej bedzie mial spore klopoty z nauka innych jezykow, zwlaszcza takich jak Java - Perl jest bardzo wygodny, kod jest krotki a robota wykonana szybko i sprawnie.

    Ja w koncu zabralem sie za Jave gdy Javaman zaczal prowadzic kurs i teraz ide sobie powolutku do przodu z materialem... ale piszac w Perlu od hmmm 1995 roku czy jakos tak do nauki Javy zabieralem sie od 1998 i dopiero miesiac temu na prawde zaczalem

    Perl pozwala pisac kod tak jak chcesz - albo czysciutki i elegancki albo spaghetti ktore dziala, ale po 2 tygodniach sam nie rozumiesz wlasnego kodu (tutaj klania sie styl programowania). Java np wymusza pewne zasady stylu i tam takiego problemu mial nie bedziesz. Jesli wiec zaczynasz od Perl'a i od razu nie przyjmiesz pewnych nawykow, mozesz sobie nieco zaszkodzic na dluzsza mete. Mam nadzieje, ze wiesz o co mi chodzi - nie umiem tego inaczej wyjasnic.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #16
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Kielce
    Postów
    1,767

    Domyślnie

    hehe a ja właśnie dzisiaj się za Perla wziąłem i napisałem pierwszy hello worldzik
    Z jednej strony odzwyczaiłem się od programowania strukturalnego i trochę głupio mi się piszę....
    Z drugiej strony dostrzegam dużo fajnych udogodnień jak choćby 1..10
    Idę bazgrolić dalej zobaczymy co z tego będzie

    PS. TQM dzięki za kurs!
    Agencja reklamy kielce (mały kilkudniowy case pozycjonerski )

  7. #17
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Dokladnie o tym mowie... jak sie czlowiek przyzwyczai to pozniej ciezko wrocic do mocno typowanych jezykow, gdzie masz String, integer, double, float itd... bo co to mnie kurna obchodzi co to za wartosc? Ja oczekuje ze jezyk zrobi dokladnie to o czym ja mysle i to jest wlasnie tzw. DWIM (do what i mean) hihi... dlatego wlasnie zabranie sie za Jave zajelo mi tyle lat!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  8. #18

    Domyślnie

    hmm wlasnie staralem sie napisac pierwszego hello worlda... mam winde. wiersz polecen, wklepalem:
    Kod:
    perl -e 'print "Hello world!\n";'
    komunikat z wiersza: Can't find string terminator "'" anywhere before EOF at -e line 1. postanowilem wklepac bez znaku '.
    Kod:
    perl -e print "Hello world!\n";
    zadnego komunikatu, nic tez sie nie stalo :/. stwierdzilem wiec ze zrobie sobie plik hello.pl z kodem. najpierw wpisalem bez '. otwieram i:
    String found where operator expected at E:\perl\hello.pl line 1, near "perl 'pri
    nt "Hello world!!!\n";'"
    (Do you need to predeclare perl?)
    syntax error at E:\perl\hello.pl line 1, near "perl 'print "Hello world!!!\n";'"

    Execution of E:\perl\hello.pl aborted due to compilation errors.


    niespecjalnie wiem co oznacza taki komunikat, wiec dopisalem linijke: use string;. a komunikat sie niezmienil... pozatym niewiem o co chodzi z tym problemem z kompilacja, bo pisaliscie ze perl jest interpretowany...?! wybaczcie ale niespecjalnie mam jakiekolwiek doswiadczenie w programowaniu... :/
    ps. co oznacza to ze po perl wpisuje sie -e?

    EDIT: juz sobie poradzilem... przepraszam ze zadalem tak tempe pytanie . ale z drugiej strony niewiem czy moje rozwiazanie jest poprawne... bo pozniej sie okaze ze wszystko co napisze bedzie bledne. Napisalem cos takiego:
    Kod:
    print "hello world!!!\n";
    
    $cyfra1 = '2';
    $cyfra2 = '2';
    $cyfra3 = $cyfra1 * $cyfra2;
    
    print $cyfra3;
    Ostatnio edytowane przez mtbs : 05-10-2008 - 00:26

  9. #19
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Różne zakątki sieci.
    Postów
    995

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtbs Zobacz post
    pozatym niewiem o co chodzi z tym problemem z kompilacja, bo pisaliscie ze perl jest interpretowany...?! wybaczcie ale niespecjalnie mam jakiekolwiek doswiadczenie w programowaniu... :/
    ps. co oznacza to ze po perl wpisuje sie -e?
    Języki interpretorowane to takie, które nie ską zamieniane na kod maszynowy, tylko wykonywane przez inny program, w tym przypadku perl. Modyfikator (parametr) "-e" mówi programowi perl że zaraz otrzyma polecenie z linii komend, a nie domyślnie z pliku. "-e" może się powtarzać, ponieważ żadko się zdarza że programy są 1 linijkowe, lecz czasami jest tak, że skrypt jest na tyle krótki, że możemy go podać z linii komend...
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

  10. #20
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Piszac pod windows jednolinijkowce niestety...

    perl -e "kod" - tu musza byc cudzyslowy a nie apostrofy... W Linuxie dowolnie - cudzyslow czy apostrof - ale w Windows widac CMD wymaga aby parametry byly w cudzyslowiach... to w sumie nawet odpowiadaloby dlaczego ma byc tak a nie inaczej.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. Tablica dwuwymiarowa w Perl a polecenie PUSH.
    By Bzyk in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 02-08-2008, 11:05
  2. Perl-echo.pl-smthg wrong?
    By Efraim in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 12
    Autor: 11-14-2007, 17:03
  3. bot irc PERL
    By jaszu in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 08-01-2007, 08:40
  4. Tworzenie katalogow.perl.foreach.
    By riczard_nikson in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 01-19-2007, 21:54
  5. Problem z Petla Perl
    By szpuni in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 11
    Autor: 07-03-2006, 15:23

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj