Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Prywatne czaty

  1. #1

    Domyślnie Prywatne czaty

    Witam serdecznie,

    Przeglądając forum nie znalazłem podobnego tematu więc postanowiłem zalożyć. Szukam porady odnośnie prywatnych czatów. Jak wiemy w obecnej dobie wszelkie portale jak Facebook, czy komunikatory Skype, GG są monitorowane pod kątem pedofilstwa i większych przestępstw. Naczytałem się sporo o rozwiązaniach wykorzystujących OTR (Off the Record Messaging) oraz XMPP. Aplikacje mobilne jak i na zwykłego PC-ta korzystają zazwczaj z AES256, RSA4096, ECDH521 i SHA256, oferując użytkownikowi pełną prywatność, hashowanie wiadomości, jej usuwanie po określonym czasie, niezapisywanie w formie jawnej nazwy użytkownika w celu osiągnięcia niezaprzeczalności uwierzytelnienia.

    Pytanie: jak państwo widzicie "bezpieczne czaty" w obecnych czasach?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    woj. Lubuskie. Dokładniej się nie da
    Postów
    405

    Domyślnie

    Bezpieczny chat? Jak mawiał mój promotor "Wejdź z kumplem do szafy, w pokoju puśćcie głośną muzykę i możecie gadać do woli ". A tak na poważnie: nie ma czegoś takiego jak bezpieczny chat. Przecież wiadomość w postaci jawnej pojawia się w jakimś okienku u Ciebie, oraz u Twojego rozmówcy. Oboje widzicie plaintext, pośrednio czy bezpośrednio. Nawet jeśli kanał jakim puszczacie będzie bezpieczny (wrzucisz całość OTRem, środek będzie jeszcze cryptowany po PGP a całość grzecznie idzie po SSLu) nie masz pewności że wasze kompy są czyste. A może masz pewność? Wszelkie anonimizery są po to, by utrudnić, a nie uniemożliwić odczytanie. Nie chcemy wpaść pod jakieś automatyczne filtry (alert! terrorysta!), ale liczymy się z tym, że ktoś poza nami może to widzieć (nawet jeśli to wścibskie rodzeństwo przeglądające historię). Najlepszym zabezpieczeniem jest nie robić nic złego (albo udawać że się nie robi nic złego tylko robi to kto inny). Poza tym niezapisywanie w formie jawnej username jest dla śledczych małym problemem. Wystarczy, że w tym samym czasie z tego samego kompa wejdziesz na fb/twittera/g+/wpisz cokolwiek (albo się wylogujesz chwilę po, czy po prostu zostawisz pologowane sesje, albo nie wyczyścisz ciastek przed) i już mają coś ty za jeden. Wszystko zależy komu podpadniesz i jak bardzo.
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

  3. #3

    Domyślnie

    Pitakosia - bankowość internetową można zrobić bezpieczną, ale chatu na pewno nie ^ ^

  4. #4
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    woj. Lubuskie. Dokładniej się nie da
    Postów
    405

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elitegroup Zobacz post
    Pitakosia - bankowość internetową można zrobić bezpieczną, ale chatu na pewno nie ^ ^
    Zależy od tego co chce się osiągnąć - jeżeli po prostu ukryć przed złym sąsiadem z osiedlówki, wystarczy https://chat.darkbyte.ru/ czy cryptocat.
    Jeśli nie będziesz mieć pod górke, nigdy nie dojdziesz na szczyt.

  5. Domyślnie

    Raczej nigdy nie dowiemy się w jakim stopniu giganci internetowi tacy jak np. Facebook czy Google, kontrolują i przechowują nasze dane, w tym wiadomości. Dlatego ciężko tak gdybać.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rfold Zobacz post
    Raczej nigdy nie dowiemy się w jakim stopniu giganci internetowi tacy jak np. Facebook czy Google, kontrolują i przechowują nasze dane, w tym wiadomości. Dlatego ciężko tak gdybać.
    Ja Ci mogę od razu powiedzieć w jakim stopniu...
    Tylko że moja odpowiedź będzie zbiorem stałych i zmiennych :-]
    Głos racjonalny.

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj