Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: Nagios - sprawdzanie replikacji

  1. #1

    Domyślnie Nagios - sprawdzanie replikacji

    Chciałbym sobie sprawdzać przy pomocy nagiosa, czy wykonuje się u replikacja, w związku z czy pytanie moje brzmi: czy można sprawdzać przez nagiosa ps -ef | grep sender (na serwerze master) and ps -ef | grep receiver (na serwerze slave)?

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Oczywiscie... mozesz albo uzyc check_by_ssh | Nagios Plugins i nagios zaloguje sie na oba serwery i wykona polecenie, albo uzyc NRPE (Nagios Remote Plugin Execution).

    Wszystko jest w dokumentacji. NRPE bedzie nieco szybsze (logowanie sie przez SSH zajmuje czas) ale wymaga instalacji dodatkowych aplikacji na obu sprawdzanych serwerach.

    Obie drogi dadza ten sam efekt.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Przez check_by_ssh udało mi się wykonać powyższe komendy, przez check_nrpe coś zwracał mi błędy, chociaż skonfigurowałem po obu stronach...
    Druga rzecz jest taka, iż chciałem aby powyzsze komendy wrzucic do jednego pluginu, ponieważ jesli to jest replikacja to komunikaty zwraca takie same, zas jesli sie roznia, oznacza iz replikacja nie dziala, zostala zakonczona i przychodzi komunikat z błędem.

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Nie ma problemu - napisz sobie skrypt ktory sprawdza dwa systemy w dowolny sposob w jaki chcesz... mozesz odpalic przeciez polecenie zdalnie:

    Kod:
    ssh user@host polecenie
    i zlapac to co zwroci. To mozna bardzo latwo oskryptowac, porownac to co zwroca i masz odpowiedz czy zgadza sie czy nie. Ten skrypt przerabiasz na plugin nagiosa i odpalasz go raz tylko. Jak tworzyc pluginy jest opisane w dokumentacji i jest to na prawde proste. Pamietam ze zwrot stanu (OK/Warn/Error) jest robiony przez exit codes... 0, 1, 2 z tego co pamietam ale musialbym sprawdzic. Tak czy inaczej wszystko jest w dokumentacji.

    Jesli wiesz jak zrobic taki skrypt poza nagiosem, to wpiecie tego w nagiosa jako plugin zajmie Ci maksymalnie 30 minut (polowa na czytaniu dokumentacji, polowa na testach czy na pewno dziala poprawnie).
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    Niby tak, niby sobie poradziłem, ale chyba mój pomysł nie do końca jest dobry, gdyż skoro to jest replikacja to na jednym serwerze zwraca: wal sender process replication zaś na drugim wal receiver process
    i podczas porównywania dwóch plików, wyświetla, że są niezgodne.
    A u mnie generalnie chodzi o zwracanie i porównanie komunikatów streaming ...
    Może jest jakiś inny plugin w celu weryfikacji tej replikacji?

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Sorry ale to o czym mowisz to podstawy pisania skryptow...
    Jesli szukasz linii z wyrazem streaming to mozna zawsze:

    Kod:
    ssh user@server "cat log | grep streaming | wc -l"
    i porownac ilosc zwroconych linii na przyklad - nie widze absolutnie zadnego problemu. Po prostu trzeba chwile pomyslec i zaraz bedzie rozwiazanie.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Po prostu trzeba chwile pomyslec i zaraz bedzie rozwiazanie.
    No nie do końca, gdyż chyba użyłem zbyt dużego skrótu myślowego, mając na myśli streaming ..., czyli będzie mi zwracał w pliku np. streaming 1/G04F88/37 druga cześć jest ważniejsza, gdyż pokazuje czy bazy się replikują w tym samym czasie. Oczywiście druga część jest zmienna, dlatego ciężko to porównywać w ten sposób...
    dlatego może jest jakiś inny, skuteczniejszy plugin do replikacji baz w nagiosie?

  8. #8
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Polska/Poland
    Postów
    1,191

    Domyślnie

    To, że druga część jest zmienna nie oznacza, że ciężko to porównać. Dobrze wymyślony regex powinien załatwić sprawę.
    ***********
    * markossx *
    ***********

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj