Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Literatura na temat AES

  1. #1

    Domyślnie Literatura na temat AES

    Witam...

    Pisze prace inżynierską z kryptografii i poszukuje fachowej, godnej polecenia literatury (najlepiej w formie książkowej, nie koniecznie internetowej) na temat AES'a, do której można by się odwołać w mojej pracy. Mój poziom z matematyki nie jest zbyt wysoki więc jeśli była to pozycja napisana w miarę przystępnym językiem byłoby już zupełnie idealnie

    z góry dzięki za pomoc...

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    Czy znajdziesz cos na temat AES-a to prawde mowiac nie mam pojecia w sumie temat samego AES-a mozna bardzo szybko wyczerpac zwlaszcza bez wiekszej znajomosci tematu... Chyba ze zaglebisz sie w rozne implementacje Rijandel-a Dziwie sie ze masz taka prace i troche brak podstaw, generalnie powinienes zajac sie bardziej opisem szyfrow blokowych ich wad i zalet w odniesieniu do AES-a.

    Z latwo dostepnej i przyswajalnej literatury polecam cos Bruce Schneier-a, pisze bardzo przystepnie zaglebiajac sie w to co potrzebne, ewentualnie jak uda ci sie znalezc Abenteuer Kryptologie - Reinhard Wobst (bylo polskie wydanie - powinienes znalezc w bibliotece na uczelni). To tak na dobry poczatek aby sie troche zaglebic w temat kryptologii i zrozumiec o co chodzi , jak to przeczytasz bedzie juz latwiej z sama praca i zrozumieniem AES-a
    Ostatnio edytowane przez tom : 10-31-2010 - 12:38
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

  3. #3

    Domyślnie

    dzieki bardzo

    a moja praca ma wlasnie tak mniej wiecej wygladac jak napisales czyli przeglad kilku najwazniejszych szyfrow blokowych jak idea, des, lucifer, twofish etc i porownanie ich wad i zalet a takze implementacja AES-a w jezyku C i wlasnie problem jaki stanal mi na drodze to fachowa literatura na temat aesa bo nie ma chyba tego za wiele a przynajmniej ja mam problem ze znalezieniem ale dzieki moze ten trop mnie nieco naprowadzi
    Pozdrawiam...

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    Bo prawde mowiac za wiele sie nie znajdzie na temat konkretnych rozwiazan... Zalezy jak do tego podchodzic, czy jako osoba stosujaca dane rozwiazanie bo tak trzeba (np. FIPS) czy osoba myslaca o bezpieczenstwie. Generalnie jak nie chcesz sie udupic to nie masz wyjscia stosujesz AES-a bo to standard i masz w czterech literach to jaki on jest, jak ktos cos zlamie to nie twoja wina ty postepowales zgodnie z dyrektywa i uzywales obowiazujacego standardu. Jak myslisz o bezpieczenstwie to sie podchodzi inaczej i niektore standardy ma sie w poszanowaniu...

    Tak samo trudno bedzie cos znalezc odnosnie implementacji bo co programista/sprzet to inne rozwiazania. Mowimy oczywiscie o optymalizacji. AES ma tutaj pewna przewage bo jest to standard i ma wspomaganie w niektorych prockach Intela...

    Inna sprawa stosujac AES-a trzeba sie podpierniczyc do ABW a raczej robi to firma w ktorej brales rozwiazanie... ale to tak na marginesie... "silne" algorytmy kryptograficzne sa traktowane niemal jak bron

    Generalnie masz niezbyt latwy temat, najlepiej pogadac z promotorem i ustalic mniejwiecej co masz zrobic... bo nie sadze by wymagali od ciebie jakis cudow w zakresie kryptografii - zwlaszcza ze nie jest to prosty temat i jest nie wiele ludzi na swiecie ogarniajacych to tak naprawde...

    Pozostaje ci i tak opieranie sie o opinie uznanych specjalistow w zakresie kryptologii, ale jak to w zyciu bywa nie zawsze zgadzaja sie oni ze soba - wiec pozostaje pytanie kto cie przekona do swoich argumentow. Druga strona medalu to ktory przekonal twojego promotora Robi sie niezla abstrakcja z trudnego tematu przez takie jazdy

    Inna sprawa to Bruce Schneier-a nie wszyscy wykladowcy w PL lubia, ot wlasnie za to ze nie pisze o pierdolach (bo dla nich to istotne) - a o konkretnych rozwiazaniach. Jak ktos lubi wodolejstwo gdzie po przeczytaniu 100 stron nic nie wynika to nie ksiazki dla niego (niestety dosc czesto wykladowcy cenia bardziej takie wodolejstwo od praktyki)

    Na poczatek zerknij sobie do Kryptografia w praktyce (Niels Ferguson, Bruce Schneier) - z tego co pamietam jest tam stosunkowo krotki dzial o szyfrach blokowych idealny na poczatek.

    Jednym slowem zycze powodzenia, bo ja bym sie nie chcial porywac na taki temat... choc troche w temacie siedze...
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

  5. #5

    Domyślnie

    Wybaczcie, ale nie zauważyłem, że to było rok temu.
    Jeżeli jeszcze aktualne, a może jeszcze komuś może się przydać

    Linux Magazine 12.2006

    Szyfrowanie
    Szyfrowane systemy plików DM-Crypt i LUX
    Szyfrowanie Cd DVD
    Sekretne dyski
    Sekretny wybór- w poszukiwaniu najdoskonalszego systemu plików

    W sumie 23 stron w tym 7 na temat instalacji Suse lub Debiana Sarge na zaszyfrowanym całym dysku z bootowaniem z pendriva, co dzisiaj niektóre instalatory robią z dużo mniejszym nakładem pracy.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sj65 : 08-30-2011 - 13:32 Powód: Dodatkowe informacje

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    /dev/random
    Postów
    556

    Domyślnie

    tjaa troche czasu to bylo, ale temat nie dotyczyl stosowania oprogramowania... a samej istoty AES-a (a raczej poznania jak dzialaja szyfry blokowe). W sumie jednaj jak juz mowimy o stosowaniu na PC itp. to mozna wspomniec ze niektore procesory intela zawieraja instrukcje wspomagajace szyfrowanie za pomoca AES-a
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

  7. #7

    Domyślnie Podbijam pytanie

    Także Nie mogę znaleźć konkretnej literatury, najlepszym wyjściem byłaby Kryprografia dla praktyków Schneiera, tyle, że nowsze wydanie, w który jest AES. Czy ktoś z Was posiada tą książkę? Mam mało czasu do zaliczenia, a szukałam jej wszędzie, a w Internecie kosztuje solidnie, no i czas mnie goni ... mam wydanie z 1995. Jeśli ktoś ma, to mógłby się podzielić chociaż skanami tego podrozdziału?

Tagi

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj