Pokaż wyniki 1 do 2 z 2

Temat: Metody odzyskiwania i zabezpieczania danych komp. z dysków

  1. #1

    Domyślnie Metody odzyskiwania i zabezpieczania danych komp. z dysków

    Witam serdecznie,

    Potrzebuje wszelkich informacji na temat metod/technik/sposobów odzyskiwania i zabezpieczania danych komputerowych z dysków twardych.

    W internecie jest trochę "masło maślane" i mało precyzyjne dane, tzn głównie jest mowa o programach do odzyskiwania danych i oferty firm, które się zajmują odzyskiwaniem...

    Mnie interesuje coś bardziej na temat, czyli konkretne sposoby/metody zabezpieczania danych na HDD i odzyskiwania. Może istnieje jakaś klasyfikacja? i to wlaśnie mnie interesuje.


    Pozdrawiam! będę wdzięczny za pomoc.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Glowna metoda dla danych w spoczynku to szyforwanie calego dysku:
    - windows: BitLocker (Vista/Win7 wyzsze licencje), TrueCrypt (free), PGP (platne)
    - Linux: dm-crypt glownie ale tez PGP ma platny produkt (nie testowalem)
    - Mac OS X: FileVault, PGP (oczywiscie platne)

    Odzyskiwanie danych, no coz... zalezy co przez to rozumiec (tak samo jak w zabezpieczaniu). Jesli zapomnisz hasla do dysku to jest szansa odzyskac dane dekodujac dysk ale procedury sa rozne:
    - FileValut nie mam pojecia
    - PGP dostarcza bootowalny CD/DVD, trzeba podac haslo i mozna albo odpalic OS albo odszyfrowac caly dysk ale generalnie najczesciej z tego co wiem od uzytkownikow konczy sie utrata danych
    - BitLocker - zaleznie od uzytego mechanizmu autoryzacji masz TPM, TPM+PIN, 48 cyfrowy kod, smartcard itp
    - TrueCrypt - CD/DVD ratunkowe ktore MUSISZ wypalic zanim zaszyfrujesz dysk, odpalasz z tej plytki i deszyfrujesz calosc.


    Co do utraty danych - jak szyfrujesz dyski lepiej miej dobre backupy... Jedno co fajnie sie sprawdza to CloneZilla - robi obraz calego dysku (ja raz na tydzien robie obraz kompletnego zaszyfrowanego laptopa - pareset GB i trzymam minimum dwie stare wersje). Zajmuje to mase czasu ale jakbym nagle stracil HDD to moge odbudowac calosc z aplikacjami i danymi dosc szybko... jakis 4-5h zamiast 2-3 dni.

    Sprecyzuj pytanie to postaram sie sprecyzowac odpowiedz
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj