Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: Czego jeszcze sie nauczyc?

  1. #1
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Katowice
    Postów
    158

    Domyślnie Czego jeszcze sie nauczyc?

    No wiec znam:
    -PHP
    -Java/J2EE
    -jQuery
    -Javascript/ajax
    -Sql
    i jeszcze takie rzeczy jak css/css3 i xml/html/html5/xhtml. znam sie tez na CMS'ach, troche PEARu i pozycjonowania stron.

    Jakie jezyki powinny mnie jeszcze zainteresowac zeby pisac lepsze aplikacje sieciowe? Macie jakies sugestie?

    @edit
    mam dylemat, czego sie bardziej warto uczyc: Perl czy Python. o Perlu prawie nic nie wiem a w Python to jest potezny jezyk: Youtube zostal w duzej mierze napisany w Pythonie, i jeszcze ta sprawa z NASA.
    Ostatnio edytowane przez zuber : 07-16-2011 - 15:49

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Perl - cala reszta swiata

    Zartuje oczywiscie bo oba jezyki sa bardzo podobne i mozna w nich zrobic dokladnie to samo, ale w jednym cos bedzie latwie a w drugim trudniej, pozniej role moga sie odwrocic w zaleznosci od tego jakie jest zadanie.

    Ja jade w perlu od wielu lat i jestem zadowolony. Pyhon jest bardzo sexy ale akurat do moich zastosowan byl dokladnie 3x wolniejszy od perla bo w pythonie wszystko jest obiektem i np wyliczanie hashy MD5 z hasel idzie dokladnie 3x wolniej, bo kazdy bloczek robi dereferencje - bardzo malo efektywne...

    Owszem, mozna pycc przerobic i bedzie dziala tak jak perl ale wtedy to jest juz kompilowany program a nie jezyk skryptowy... Do innych zastosowan moglbym pewnie ruszyc Pythona choc znam go duzo slabiej.

    Najlepiej naucz sie obu - to dopiero jest potega
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Katowice
    Postów
    158

    Domyślnie

    Okej. Moze cos jeszcze oprocz perla i pythona? moze asp czy cos podobnego. Jakie jeszcze jezyki sa wykorzystywane w aplikacjach webowych?

  4. #4

    Domyślnie

    Znasz JavaScript? Pysznie! Powiedz jak radzisz sobie z dziedziczeniem...

    Znasz PHP? Pysznie! Powiedz co myślisz o niedawno wprowadzonych funkcjach anonimowych..

    Znasz SQL? Pysznie! Opisz w kilku zdaniach co to są podzapytania skolerowane :P
    światło mądrości oświetla drogę z nikąd do nikąd

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Jak mam byc calkiem szczery... Perl, Python, JavaScript (razem z jQuery), PHP - to jest to co teraz najczesciej spotykam w swojej codziennej pracy. Czasami trafi sie cos w Ruby ale...

    Pisalem MD5 brute-forcer do jednego projektu... banalna sprawa, petla od-do po wartosciach wejsciowych, hashowanie, porownanie... Przy wyliczaniu powiedzmy 10mln hashy na danym komputerze (ktory nie robi nic innego tylko wylicza hashe):
    - Perl - 7sek
    - Pythyn - 21sek (oto koszt uzywa wszedzie obiektow i dereferencji aby dostac wartosc; 3 dereferencje w jednej linii kodu - to boli!)
    - Ruby - cholera wie, przerwalem po 2min 40sek i nadal nie bylo wyniku

    PHP ze wzgledu na popularnosc jedynie, nic wiecej... a JavaScript - ten potrafi coraz wiecej bo jest masa aplikacji ktore dzialaja juz nie po stronie klienta ale jako serwry napisane w JS calkowicie. To jest na prawde potega jesli idzie o wydajnosc itp.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj