Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: optymalizacja serwera vps

  1. #1

    Domyślnie optymalizacja serwera vps

    Witam mam takie pytanie jak mogę z optymalizować mój serwer żeby chodził szybciej mam serwer vps jest on dosyć dobry posiada 2gb ramu gwarantowanego a moje forum nie jest jakieś duże działa na skrypcie vbulletin, dziennie ma 6,5 tys unikalnych użytkowników według statystyk stat.4u.pl, włascicel firmy zapewnial ze vps jest dość mocy tylko trzeba go z optymalizować pod swój serwis, bo chodzi wolno

    Ubuntu 8.04 inkl.Plesk 9.0

  2. Domyślnie

    Serwer HTTP
    Server Baz danych

    itd....

    Na razie mało nam powiedziałeś.

  3. #3

    Domyślnie

    ogólnie z optymalizować żeby serwerek szybciej chodził
    chyba trzeba apache i mysql
    ale nie wiem na jaką wartość ustawić mysql

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    0. Usunac wszystkie smieci, zbedne JS, liczniki, odwolania do innych domen, itd... najczesiej to takie wstawki powoduja opoznienia po stronie klienta, nawet jesli serwer szybko odpowiada.
    1. Zoptymalizuj baze danych - to moze sporo pomoc bo kazde zapytanie do strony to iles zapytan do bazy, przyspieszysz baze, poprawisz czas odpowiedzi
    2. Konfiguracja apache: mpm-prefork vs mpm-worker - temat rzeka... ja do tej pory nie wiem co lepsze ;-) poza tym niektore dodatki do php sa niezgodne z worker'em ale to mozna zalatwic np via FastCGI... zacznij od zapoznania sie z http://httpd.apache.org/docs/2.0/misc/perf-tuning.html
    3. Buforowanie kodu PHP i odpowiediz z bazy - APC/xcache i podobne rozwiazania, sporo pomagaja z tego co widzialem - kosztem nieco wiekszego zuzycia pamieci...

    Efekty moga byc niesamowite... na moich serwerkach mam przewalane ~750tys transakcji dziennie i jako transakcje nie mam na mysli wyswietlenia HTMLa czy postow forum ale calkiem spora aplikacje... i przy takim ruchu obciazenie jest ok 22-25% i nie ma problemu z czasem odpowiedzi.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    1. eaccelerator czy coś podobne - daje kopa
    2. poszukaj w opcjach (ja sie na vbuletinie niestety nie znam) coś z memcached, jezeli bedzie to postaw
    3. przekonfiguruj mysql-a - zwiększ rozmiar cach-ów
    4. apache... jeżeli masz tam mało stron zmień na lighttpd (szybciej serwuje statyczny content, najlepiej gdybyś zobaczył na jakieś staty czego tam się najwięcej ściąga/wysyła...)

    5. upewnij się, że keep-alive jest wlaczony

    6. zmniejsz ilosc requestów - pogrupuj css-y, js-y, obrazki z wielu rob jeden, itd..

    7. mój ulubiony: wysyłaj odpowiednie nagłówki HTTP (do skonfigurowaniu w serwerze www) coby content statyczny cachował się po stronie klienta - piękna sprawa

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Optymalizacja contentu to podstawa IMHO... zobacz dodatek Page Speed i YSlow do Firefoxa, one sporo podpowiadaja. Czy lighttpd bedzie lepszy - nie sadze, mowa o vBulletin wiec i tak dynamiczny content! Co do KeppAlive w apaczu - 3-5sek to IMHO totalny max - nie ma sensu blokowac sobie socketa na 15 jak domyslnie jest ustawiony apache

    BTW.
    Te 750tys transakcji dziennie to ilosc jaka u mnie przerabia kazdy pojedynczy serwer (a jest ich caly cluster glownie dla zwiekszenia niezawodnosci).

    Optymalizacja to cos na prawde wciagajacego i czlowiek wiele sie uczy - o to wlasnie chodzi.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Optymalizacja to cos na prawde wciagajacego i czlowiek wiele sie uczy - o to wlasnie chodzi.
    wpada sie w nawyk i potem inni marudzą, że kod jest nieczytelny, za to stwierdzam, że wydajny...
    najlepsza nauka takich rzeczy to słaby sprzęt...

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj