Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: Zapis

  1. #1

    Domyślnie Zapis

    Słuchajcie mam wielki dylemat. Nie jestem matematykiem i nie znam się na niej za bardzo i nigdy jej nie lubiłem, ale czasem muszę korzystać

    Czy istnieje jakiś algorytm zapisujący dowolną liczbę w postaci potęgi lub serii potęg ?

    przykładowo:

    17 możemy zapisać jako 4^4 + 1

    o ile z liczbami określnych typów z programowania może i bym sobie jakoś poradził to zupełnie wysiadam jeśli trzeba zapisać liczbę o dajmy na to - bagatela - 100 MILIONÓW cyferek.

    wówczas taka liczba mogłaby wyglądać tak:

    (3242^43)^39 + 23


    Czy takie coś w ogóle istnieje i da się to zrealizować na PC ?

    albo koleś jakiś ostatnio odkrył liczbę pierwszą o ~130 mln cyfr - nie no dla mnie to już abstrakcja. Nawet nie wiem jaką długość miała by ta cyfra na papierze: P


    PS: na zachętę powiem, że jeśli uda mi się to zapisać w postaci algorytmu odpalę coś temu kto mi go podał. Na pewno się dogadamy.

  2. #2

    Lightbulb

    Cytat Napisał Doberman Zobacz post
    17 możemy zapisać jako 4^4 + 1
    Chyba chodziło Ci o 4*4+1 albo 4^2 lub 2^4+1 bo 4^4+1 = 257
    Cytat Napisał Doberman Zobacz post
    (3242^43)^39 + 23
    = 3242^1677+23

  3. #3

    Domyślnie

    Rolek chodziło mi raczej o dwa do potęgi czwartej (2^4) : )
    mój błąd.

    2^4+1

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    /tmp
    Postów
    30

    Domyślnie

    Doberman, problem o ktorym piszesz nazywa sie : faktoryzacja.

    Kiedys czytalem, ze RSA oglosila taki konkurs wlasnie, na faktoryzacje duzych liczb, czyli jak z duzego X zrobic maly x ale zeby nadal X=x. Okolo 2003 roku sfaktoryzowano liczbe, ktora aby zapisac nalezalo uzyc 576 bitow (174 cyfry w systemie dziesietnym). Pracowalo nad tym multum naukowcow.

    Najbardziej chyba popularne algorytmy w kontekscie rozkladu to metoda krzywej eliptycznej, Quadratic Sieve i Number Field Sieve.

    Ale jesli chcesz znalezc bardziej wydajny algorytm, to droga wolna

    Pozdro.
    " Wszystko, co ma początek, ma też koniec. Widzę nadchodzący koniec. Widzę rozciągającą się ciemność. Widzę śmierć ."

  5. #5

    Domyślnie

    hmm

    problem chyba jest z najwyższej półki: P i łatwiej już się włamać do pentagonu :PPP

Podobne wątki

  1. Zapis stałej
    By (_Adamex_) in forum C/C++
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 01-23-2008, 16:14

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj