Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: cyber atak na elektrownie jądrowe

  1. #1
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    137

    Domyślnie cyber atak na elektrownie jądrowe

    witam

    Ostatnio tak siedzie sobie by nie powiedzieć leże i słucham faktów w radiu, i słysze: afera w USA, słucham dalej i co? okazuje się że amerykanie mają spory problem, mianowicie zostały odkryte luki w systemach które są używane w większości elektrowni jądrowych w USA, z tego co mówili luki te umożliwiają wyłączenie prądu ok 8 mln ludzi. Nasi koledzy zza oceanu mają spore zmartwienie. Obawiają się ataku hakerów, który mógłby "nieco" namieszać. Tak sobie myślę, ciekawe czy panowie ze wschodu się tym zainteresują?

  2. #2

    Domyślnie

    Hmm, z tego co sie orientuje to na terenie USA jakies 2-3 lata tamu byla seria awarii pradu na duza skale, wtedy to tlumaczyli wybuchami na powierzchni slonca ktore powoduja jakies zaklucenia elektro-magnetyczne(jesli sie myle a ktos sie na tym zna to poprawcie) moze i tamto bylo dzielem 'specow od zabezpieczen' ;D.

    O ile samo wylaczenie pradu jakos mnie nie martwi(chociaz wsrod amerykanskiego spoleczenstwa wywoluje niemala panike) bo jak sadze najwazniejsze instytucje maja zebezpieczenie na taka ewentualnosc, o tyle jezeli mozliwe jest np. wylaczenie chlodzenia w reaktorach, albo zwiekszenie produkcji az do przegrzania... wtedy moglo by sie to okazac naprawde powaznym problemem . Mam nadzieje ze nim to zalataja ew. wprowadza jakies nowe zabezpieczenia zaden nieodpowiedzialny czlowiek nie wykorzysta tego. Moze troche jestem glupi, ale ostatnio ogladalem film z konca lat 50tych, pt. Ostatni brzeg(oryginalny tytul zdaje sie "On the beach"), dotyczy wlasnie spraw zwiazanych z energia jadrowa... sceny koncowe ryja beret na tyle mocno ze chcialo by sie zamknac wszystkie tego typu elektrownie, wyrzutnie i pozbawic ludzi wiedzy o rozbiciu atomu...

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalski007 Zobacz post
    Tak sobie myślę, ciekawe czy panowie ze wschodu się tym zainteresują?
    Zalezy jeszcze o ktory 'wschod' pytasz... ten za plotem, ten bliski czy ten daleki? Sadze ze po takiej informacji (poszlo w ub. tygodniu na Slashdot i inne stronki) to nie jednemu ciekawskiemu powieka podskoczyla.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Wyspy
    Postów
    6

    Domyślnie

    A ja mam szczęrą nadzieję że zabawy z elektrowniami jądrowymi to sobię mądrzy tego świata odpuszczą, bo anuż widelec cos nie pojdzie i potem będziemy wszyscy świecic, wszyscy. Energia jądrowa to nie zarty zwłaszcza dla bezpieczenstwa swiatowego. Jest wiele innych obiektow na ktore mozna by sie pokusic, a ktorych awaria nie wywołalyby tak zgubnych skutkow na wielką skalę. I nie sądzę by wiele osób na tym na prawde zyskało. CHociaż z tym to może być jak z drzewem biblijnym z ktorego nie wolno było zrywać owoców... no nic nadzieja na rozsądek zostaje.
    pzdr

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Dobra uwaga... ale badzmy szczerzy - wodociagi i elektryka to 2 glowne systemy ktorych awaria sprowadzi nas do epoki kamienia lupanego (no moze juz lekko gladzonego). Jakos sobie nie wyobrazam aby np w UK ludzie mogli przezyc bez internetu, pradu czy wody... Ok - pojda do pubu i za chwile ktos zapyta czemu telewizor jest wylaczony i nie moze ogladac meczu? Pozniej zaczna skomlec ze piwo cieple bo chlodziarka nie dziala... aaaa dajcie mi spokoj :P

    Takie sytuacje pojawia sie nie tylko w UK ale w calym regionie dotknietym 'awaria'. Co do sytuacji sprzed jakeigos czasu gdzie w USA/Kanadzie padlo zasilanie to tak wlasnie sie dzieje jak mamy burze sloneczne - promieniowanie elektromagnetyczne indukuje sie na kablach i potrafi niezle namieszac. W lagodnym przypadku przyblokowuje lacznosc radiowa itd a w tym gorszym uszkadza systemy energetyczne.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli przy nastepnej takiej burzy slonecznej nie bede sie mogl polaczyc ze swoim AP? kurde chyba trzeba by sie zabezpieczyc na taka ewentualnosc !

  7. #7
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Fizyki nie oszukasz... i sie nie zabezpieczysz. Dlatego na przyklad na warstwie sygnalu radiowego sieci wifi nie maja zadnych zabezpieczen i nie da sie ich zabezpieczyc - latego wszelkie zabezpieczenia ida na wyzsze warstwy... ale wifi zawsze bedzie podatne na ataki typu zagluszanie sygnalu, interferencje (celowe lub nie), itp.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. Atak PTW.
    By k4m3leon in forum Tutoriale
    Odpowiedzi: 2
    Autor: 03-19-2008, 09:24
  2. atak na skrzynke pocztowa ??
    By lexom in forum Hacking
    Odpowiedzi: 11
    Autor: 10-05-2007, 12:49
  3. atak brute force
    By bartol01 in forum Hacking
    Odpowiedzi: 5
    Autor: 09-14-2007, 21:22
  4. Strona internetowa - atak
    By Kosixx in forum Security
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 09-01-2007, 21:32
  5. Atak na program z SUID'em
    By killermachine in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 1
    Autor: 07-05-2007, 11:32

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj